61 Ceza infaz kurumu kapatıldı - TÜRKİYE HUKUK

61 Ceza infaz kurumu kapatıldı

0

İnfaz sistemimizin mevzuat altyapısında yapılan değişikler ve cezaevlerinin modernizasyonu önceki Strateji Belgesi döneminde önemle üzerinde durulan konulardan biri olmuştur. 2010 yılından bu yana yetersiz ve standartlara uymayan 61 ceza infaz kurumu kapatılmış, insan kaynaklarında % 69 artış sağlanmıştır.

Ceza infaz sistemimizde yapılanma sürecini yeni tamamlayan bir diğer stratejik alan ise denetimli serbestlik hizmetleridir. Sistem; hükümlülerin infazının cezaevi yerine toplum içerisinde kontrolde tutularak yerine getirilmesini sağlamakta; şüpheli ve sanıklar için ise tutuklama tedbiri yerine başka alternatif imkanlar getirmektedir. Böylelikle suçlu veya suçlanan kişiler sosyal hayatlarını sürdürebilmekte ve topluma yeniden kazandırılmaları sağlanmaktadır.

Bu dönemde uygulamaya kazandırılan bir diğer yenilik ise elektronik kelepçe ile takip ve izleme sisteminin kurulması olmuştur. Bu hizmetlerin daha güçlendirilmesi için önümüzdeki dönemde çalışmalar devam edecektir. Ceza infaz alanında sivil toplum kuruluşları ile işbirliği imkanlarının daha da geliştirilmesi ve insan kaynaklarının güçlendirilmesi bu alanda diğer öncelikler olacaktır.

Kaynak: Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Yargı Reformu Stratejisi 2015

Bir önceki yazımız olan Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirme başlıklı makalemizde adalet bakanlığı, Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı ve Yargı Reformu Stratejisi 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

Okuma önerisi:  Uluslararası Hak İhlalleri Gazze Raporu*
Paylas.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: