Başbakan Davutoğlu: Hedef sadece Tahir Elçi değil hedef Türkiye’dir!

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Sur ilçesinde düzenlediği basın açıklamasının ardından terör örgütü mensupları ile polis arasında çıkan çatışma sırasında başından vurularak hayatını kaybetti; bir polis de şehit oldu. Saldırıdan hemen önce Elçi, terör olayları sebebiyle daha önce zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare önünde konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Tahir Elçi’nin son sözleri:

Çatışmadan kısa bir süre önce tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önünde basın açıklaması düzenleyen Diyarbakır Baro Başkanı Elçi “Tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış kadim bölgede, insanlığın bu ortak mekanında silah çatışma operasyon istemiyoruz savaşlar çatışmalar operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz” ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından bugün saat 13.00’te Diyarbakır Barosu tarafından gerçekleştirilecek “Ceza Yargılamalarında İletişimin Tespiti – Teknik Araçla İzleme Yakalama Tutuklama” konulu konferans davetinde bulunan Elçi’nin son paylaşımı Can Dündar’ın tutuklanmasıyla ilgili ‘Basın ve ifade özgürlüğüne en ağır darbe’ cümlesi oldu. Elçi’nin öldürülmesinden saatler sonra Twitter hesabından fotoğrafıyla birlikte “Hoşçakalın dostlar. İyilikle kalın.” paylaşımında bulunuldu.

tahir_elci_twitter

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Sayın Tahir Elçi’ye ve şehit polisimize Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum. “Bu olay, Türkiye’nin terörle mücadeledeki kararlılığının ne kadar doğru olduğunu göstermiştir. Aynı kararlılıkla buna devam edeceğiz. Burada yılmak yok, yorulmak yok.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu: “Diyarbakır Baro Başkanı Sayın Tahir Elçi’ye Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Eşini bizzat aradım. Şehit polisimiz Ahmet Çiftaslan’a da Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum, onun da ailesini bizzat aradım. Bu olay kesinlikle aydınlatılacaktır. Biz faili meçhullere izin vermedik, vermeyeceğiz. Bu terör saldırısı sonrasında Elçi’ye suikast gerçekleşmiş olması, böyle bir durum varsa mutlaka ortaya çıkarılacaktır. Bu terör saldırısını kim yapmış olursa olsun hedef açıktır, hedef sadece Sayın Tahir Elçi değil hedef Türkiye’dir. Bu olaylar üzerinden Türkiye’de yeni bir kargaşa ortamı çıkartılmak istenirse, buna karşı kayıtsız kalmayız.”

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan:  “Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye yönelik menfur saldırıyı kınıyorum. Kendisine ve şehit olan polisimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralı polislerimize, Anadolu Ajansı muhabirine ve diğer vatandaşlarımıza şifa diliyorum”

İçişleri Bakanı Efkan Ala: “Olay kesinlikle bütün yönleriyle açıklığa kavuşturulacaktır. Saldırı milletimizin birliği ve bütünlüğüne yöneliktir. Olay yerinde her türlü güvenlik tedbiri şu an itibarıyla alınmıştır. Tekrar milletimize başsağlığı diliyorum”

Diyarbakır Valiliği: 28.11.2015 tarihinde saat 11.00 dolaylarında İlimiz Sur İlçesi Dört Ayaklı Minare civarında Diyarbakır Barosu tarafından bir basın açıklaması programı yapıldığı esnada güvenlik görevlilerimize saldırıda bulunulmuş; bu saldırıda 1 polis memurumuz şehit olmuş, 2 polis memurumuz da yaralanmıştır. Olay sırasında ve akabinde aynı yerde meydana gelen çatışmada, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir ELÇİ hayatını yitirmiştir. Konuyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmış olup konunun detayları incelenmektedir. Konuyla ilgili detaylı açıklama kamuoyuyla daha sonra paylaşılacaktır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Çatışma istemiyoruz” diye haykırmanın karşılığı ölüm olmamalıydı. Tahir Elçi’yi ve polisimizi katleden güçler hesap vermelidir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “Diyarbakır Baro Başkanı Merhum Tahir Elçi Bey’in basın toplantısı sırasında katledilmesi toplum olarak hepimizi üzmüştür. Onunla beraber bir polis kardeşimiz şehit olmuş, iki polis kardeşimiz de yaralanmıştır. Türkiye’nin çok gergin bir ortamında, Güneydoğu Anadolu’da güvenlik unsurları ile PKK terör unsurları arasında çatışmanın devam ettiği bir süreçte, bu gerilimi artırmak amacıyla bir saldırı düşünülmüşse, bunu iktidarın çok yönlü ele alarak incelemesi ve bunun katillerinin bulunmasında yarar vardır. Üzüntü büyüktür. Şimdiki aşamada fazla derin bir bilgiye de sahip değiliz. Olayları yakından takip ediyoruz.”

Tam ekran yakalama 28.11.2015 170929

Elçi’nin hayatını kaybetmesinin ardından internet sitesinin girişini karartan Diyarbakır Barosu’nun internet sitesinde Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu’nun şu açıklaması yayımlandı:

“Bir televizyon programında sarf ettiği görüşleri nedeniyle siyasal olarak linç edilen, yargı tarafından hukuk dışı bir şekilde hakkında soruşturma başlatılarak gözaltına alınan ve yurt dışına çıkışı yasaklanan başkanımızın katledilmesinde, bu sürecin aktörlerinin de payı vardır.

Nitekim olaydan hemen sonra bir grup meslektaşımızın ve Cumhuriyet Başsavcısının katılımı ile yapılacak olan olay yeri incelmesi, provake edilerek engellenmiştir.

Baro olarak başkanımıza yönelik gerçekleştirilen bu suikastın aydınlatılması için her türlü girişimde bulunacağız, cinayetin takipçisi olacağız, konuya ilişkin detayları da daha sonra kamuoyu ile paylaşılaşacağız.

Baro Başkanımıza yönelik bu alçak saldırıyı kınıyor, ailesine ve baromuz üyelerine baş sağlığı diliyoruz.

Saygılarımızla

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu”

Tahir ELÇİ Kimdir?

1966 yılında Cizre’de dünyaya gelmiş, ilk ve orta öğrenimini aynı yerde tamamlamıştır. 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 1992 yılından itibaren Diyarbakır’da serbest avukatlık yapmış, mesleki faaliyetleri ceza ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaşmıştır.

Kamuoyu gündeminde de kalmış bir çok davada mağdurları yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsil etmiştir. Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüş, bir çok ulusal ve uluslararası toplantı ve konferansa konuşmacı olarak yer almış, tebliğ sunmuştur. 1998 yılından beri staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermiştir.

1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yapmıştır. Halen Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştır.

2012 yılından itibaren Diyarbakır Barosu başkanlığını yürüten Tahir Elçi,  evli ve iki çocuk babasıydı.