Gaziantep Barosu

Gaziantep, eski ve halk arasındaki adıyla Antep, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık sekizinci şehridir. Gaziantep, Türkiye’nin hâlâ yaşanılan en eski kenti olup Dünya’nın da hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir. Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep’in Anadolu ile Orta Doğu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir. Gaziantep’in simgeleri arasında Gaziantep Kalesi, baklava, antepfıstığı, Zeugma ve bakırcılık sayılabilir.

Gaziantep Barosu’nun Kuruluşu

Gaziantep Barosu 1923 yılında kurulmuştur ve ilk başkanı Av. Cafer Tayyar’dır. Gaziantep Barosu kurulduğu günden bu yana Adli Yardım Kurulu, Avukat Hakları Kurulu, CMK Kurulu, Bilişim Kurulu, Çocuk Hakları Merkezi Kurulu,Kadın Hakları Kurulu, Dergi Yayın Komisyonu,Ar-Ge komisyonu ve daha birçok kurul ve komisyonla çalışmalarını sürdürmektedir.

Gaziantep Barosu Yönetim Kurulu

Gaziantep Barosu BaşkanıAv. Bektaş Şarklı

Başkan Yardımcısı: Av. İskender Kahraman

Genel Sekreter: Av. Ömer Faruk Akan

Sayman: Av. Deniz Kütük Duran

Yönetim Kurulu Üyeleri: Av. Mail Solmaz, Av. Bülent Duran, Av. Serdar Serçe, Av. Mehmet Ovayolu, Av. Sibel Gürsel, Av. Muharrem Ercan, Av. Veysel Görücü

Avukat Sayısı: Türkiye Barolar Birliği’nin 31.12.2014 verilerine göre Gaziantep Barosu 286’sı kadın olmak üzere 1109 kayıtlı avukata sahip.

Gaziantep Barosu resmi internet sitesi: www.gaziantepbarosu.org.tr