En İyi Hukuk Filmleri Listesi 4

Bir süredir ara verdiğimiz “Hukuk Filmleri” önerilerimize 10 filmlik yeni bir listeyle devam ediyoruz. Bu hafta sonu seyredebileceğiniz hukuk temalı sinema filmleri 1993 – 1994 yıllarına ait. Listede Oscar başta olmak üzere birçok ödülün verildiği filmler yer alıyor. Özellikle hukuk alanında çalışan veya eğitim görenlerin farklı bir bakış açısı kazanacaklarına inandığımız aşağıdaki filmlerin IMBD puanlarına ve görsellerine de açıklama yazılarının sonundaki bağlantılardan ulaşmanız mümkün. 

42-sirket2

1.The Firm / Şirket – 1993, Gerilim, Dram – ABD

John Grisham’ın çok satan romanında uyarlanan Sydney Pollack imzalı Şirket, bir yandan sistem eleştirisi yaparken bir yandan da değişik yönleriyle Şeytanın Avukatı, Stepford Kadınları gibi yapımları anımsatıyor. Aslında Rosemary’nin Bebeği’ni de bu listeye eklemeli. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

43-pelikan-dosyasi_1

2.Pelikan Dosyası (The Pelican Brief) – 1993

Julia Roberts ve Denzel Washington‘un başrollerini paylaştığı ve Alan J. Pakula‘ın yönetmenliğini yaptığı bu birinci sınıf macera filmi John Grisham‘ın en çok satan kitabından sinemaya aktarıldı. İki yüksek mahkeme yargıcı suikasta kurban giderler ve yalnız bir hukuk öğrencisi bu ölümlerle ilgili şüphelerini bir dosyada toplar ve bu dosya hükümetin üst düzeyine şok dalgaları yayar. O ve iddialı bir araştırmacı gazeteci tüm dünyaya gizlenen şeyleri söylemek istiyorlar. Tabii eğer yaşayabilirlerse. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

babam-icin_1

3. Babam İçin (In the Name of the Father) – 1993

Jim Sheridan’ın bu filmi dönemin ortak sorunları ve çeşitli politik güçlerinde etkisiyle 7 dalda Oscar kazanmış bir film olup bir Jim Sheridan başyapıtıdır. Biyografi, dram ve gizem türündeki filmin oyuncu kadrosunda ise Daniel DayLewis, Emma Thompson ve Mark Sheppard gibi aktörler başrollerini almışlardır. Gerry Conlon adında bir gencin gerçek yaşam öyküsünden alınarak yapılan film, Gerry’nin o dönem ki adaletsizlik karşısındaki mücadelesini anlatıyor. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

gunahkarlar_1

4.Günahkarlar (Guilty as Sin) – 1993

Jennifer Haines (Rebbeca De Mornay – The Hand That Rocks The Cradle), güzel ve zeki bir avukattı. Mahkemede varlıklı karısını vahşice öldürmekle suçlanan yakışıklı playboy David Greenhill’i (Don Johnson – Miami Vice) savunacaktı. Başlangıçta David’in sahte cazibesi onu baştan çıkarttı ama çok geçmeden David’in gizlediği korkunç şeyi keşfetti. Bütün kartlar açıldıktan sonra, Jennifer bir karar vermelidir. Daha ne kadar müşterinin haklarını korumaya devam edebilir? Peki ya kendi hayatını? Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

kanit-vucutlar_1

5. Kanıt Vücutlar (Body of Evidence) – 1993

Uli Edel‘in yönetmenliğini üstlendiği filmde, ünlü pop yıldızı Madonna da oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. Yaşlı bir milyarderin ölümünün ardından sevgilisine bıraktığı 8 milyon dolar, kanun adamlarını harekete geçirir. Uyuşturucu ile uğraşan bu kişiden sevgilisine büyük miktarda para kalması şüpheleri sevgilisine çevirir. Avukatı ile bu kadın arasında ateşli ve garip bir ilişki başlar. Yargılama sırasında ortaya çıkan kanıtlar karşısında avukat bir katili savunduğu kuşkusuna kapılır. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

phidelfiia_1

6. Philadelphia – 1993 – Dram – ABD

Eşcinsel ve işinde başarılı bir avukatın (Tom Hanks) bir gün AIDS virüsü taşıdığını fark edilip, çok geçmeden çalıştığı hukuk bürosundaki işine de sudan bir sebepten dolayı son verilir. Şirketin patronu ile arasının çok iyi olmasından dolayı buna çok şaşıran avukat, şirketi ve patronu aleyhine mahkemeye dava açmaya karar verir. Böylece AIDS kurbanı bir insanın toplum içindeki yerini sorgulayan bir dava da başlamış olur. Ve ona bu hukuk mücadelesinde arkadaşı (Denzel Washington) yardımcı olur. D. Washington, davada konuyu eşcinsellere yönelik ayrımcılığa getirecektir. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

esaretinbedeli_1

7. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) – 1994

“Korku Sizi Tutsak Eder, Umut İse Özgür Bırakır.” En İyi Film, En İyi Oyuncu (Morgan Freeman) dâhil 7 Dalda Oscar Ödülü Adayı olan bu muhteşem filmde, umut, arkadaşlık ve yüksek korumalı bir hapishaneden kaçışın olağanüstü hikayesini bulacaksınız. Karısını ve sevgilisini öldürmekten iki kez idama mahkûm edilen Andy Dufrense (Tim Robbins) 1947 yılında Shawshank hapishanesine gönderilir. Sakinliği ve olaylar karşısındaki dayanma gücü ona kısa sürede saygınlık ve hapishane tamiratçısı Red (Morgan Freeman) ile güçlü bir arkadaşlık kazandırır. Ayrıca bankacılık tecrübeleri sayesinde hesaplardaki açıkları kapatmasıyla gardiyanlar ve cezaevi müdürü arasında popüler biri haline gelir. Andy’nin haksız mahkûmiyetindeki bu sabırlı tutumu özgürlüğüne ulaşma ve kaderini değiştirme yolunda en önemli anahtarı olacaktır. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

mucize_4

8. 34. Cadde’de Mucize (Miracle on 34th Street) – 1994

Noel sırasında bir mağazada Noel Baba olarak çalışmaya başlayan Kriss Kringle adlı ak saçlı, aksakallı, tonton bir dede, gerçek Noel Baba’nın kendisi olduğunu iddia etmektedir. Genç bir avukat bu iyi niyetli ihtiyarı mahkemede savunmaya ve onun gerçek Noel Baba olduğunu ispatlamaya karar verir. İnsanların inançlarında özgür olmaları gerektiğini vurgulayan filmin finalinde, Amerikan doları üzerinde yazılı olan “In God We Trust” cümlesi mahkemeye delil olarak sunulur. Film 1948’de 3 dalda Oscar ödülü, 2 dalda Altın küre ödülü ve Locarno Film Festivali’nde en iyi uyarlama senaryo ödülünü aldı. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

musteri_2

9. Müşteri (The Client) – 1994

Suçluyu arayan bir bölge savcısı; sınırları zorlayan yeni bir avukat; çok fazla şey bilen genç bir çocuk… Film, ormanın yakınında kardeşi ile birlikte oynayan 11 yaşındaki Mark Sway’ın (Brad Renfro) bir intihara tanık olmasıyla başlar. İntihar eden kişi mafya avukatıdır. Mark, bildikleri ve asla söyleyemeyecekleri arasında bölünmüş durumdadır. Eğer Mark, çete hakkında bildiklerini ortaya koyarsa kiralık bir katil onu öldürecektir. Hırslı federal savcı (Tommy Lee Jones) Mark’a bildiklerini anlatması için baskı yapar. Mark ölümcül bir oyunun pençesindedir ve şimdi onun tek dostu kendini ve kariyerini onun için tehlikeye atan cesur avukattır (Susan Sarandon). Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

masumiyetin_bedeli

10. Masumiyetin Bedeli (Trial By Jury) – 1994

Mahkeme karşısına çıkacak olan ünlü mafya babası Rusty Pirone, işini şansa bırakmaz ve jüri üyelerinden biri olan Valerie Alston’a kendisini suçsuz bulması yönünde baskı yapar. Valerie işbirliği yapmadığı takdirde, genç oğlunun hayatını tehlikeye atacağının bilincindedir. Ancak Pirone’yi suçlu bulan 11 jüri üyesini aksi tarafa yönlendirmek hiç de kolay olmayacaktır. Üstelik Pirone’yi hapse tıkmaya kararlı olan Savcı’nın da şüphelerini üzerine çekmiştir. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.