Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Sertifika Programı

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 19 Ekim 2015 tarihinde Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Sertifika Programı başlatıyor. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki ayrı grupta verilecek olan dersler hafta içi grubu için 19 Ekim-30 Ekim 2015 tarihleri arasında; hafta sonu grubu için 31 Ekim-14 Kasım 2015 tarihleri arasında işlenecek.

Dersler 19 Ekim-30 Ekim 2015 tarihleri arasında saat 17.00 – 22.00 aralığında; 31 Ekim-14 Kasım 2015 tarihleri arasındaysa saat 09.00 – 20.00 aralığında yapılacak.

6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu gereğince hukuk fakültesi mezunu ve mesleğinde en az 5 yıllık kıdem sahibi hukukçuların katılabileceği Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Sertifika Programı 38 saatlik teori, 12 saatlik uygulama dersleri olmak üzere toplam 50 saatten oluşuyor.

Hafta içi grubu için 19 Ekim 2015; hafta sonu grubu için de 31 Ekim 2015 tarihine kadar kayıt yaptırmanın mümkün olduğu eğitim programının ücreti 1.200 TL.

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Sertifika Programının İçeriği

– Temel Hukuk Bilgisi Eğitimi (8 saat):
Arabuluculuğa elverişli alanlar, yargılama aşamasında arabuluculuğa başvurulması hâlinde dikkat edilmesi gereken hususlar, arabuluculuk müzakereleri sonunda yapılması gereken işlemler ile bir anlaşmanın ortaya çıkması hâlinde bu anlaşmanın düzenlenmesi ve hukuki niteliğine ilişkin uygulamaya dayalı temel bilgilerin aktarılması.

 • Arabuluculuk İçin Gerekli Olan Temel Hukuk Bilgisi: 3 saat
 • Arabuluculuk Sonrası İşlemler ve Anlaşma: 3 saat
 • Yargılama Aşamasında Arabuluculuk: 2 saat

– Teknik Bilgi Eğitimi (30 saat):
İletişim becerileri ve beden dili, müzakere yöntemleri, toplantı yönetimi, psikoloji, gelişim psikolojisi, kişilik, davranış bozuklukları, öfke kontrolü ve sosyal psikoloji ile sorun çözme becerileri, uyuşmazlık analizi ve uyuşmazlık çözümünde uygulanacak yöntemler, arabuluculuk süreci ve arabuluculukta uyulması gereken etik kurallar gibi arabuluculuğa yönelik eğitimler

 • Psikoloji ve Gelişim Psikolojisi: 4 saat
 • Toplantı Yönetimi: 2 saat
 • Arabuluculuk Süreci ve Arabuluculukta Uyulması Gereken Etik Kurallar: 2 saat
 • Kişilik: 2 saat
 • Davranış Bozuklukları: 2 saat
 • Müzakere Yöntemleri: 6 saat
 • İletişim Becerileri ve Beden Dili: 6 saat
 • Öfke Kontrolü ve Sosyal Psikoloji ile sorun Çözme Becerileri: 2 saat
 • Uyuşmazlık Analizi ve Uyuşmazlık Çözümünde Uygulanacak Yöntemler: 4 saat

Uygulama Eğitimi (12 saat):
Bireysel ve gruplar hâlinde sistematik teknikleri kullanma becerilerini geliştirmelerini sağlayacak örnek uyuşmazlık çözüm çalışmaları ile uygulama gözetimi faaliyetleri. Arabuluculuk Sertifika Programı’mız arabulucuların görev aldıkları uyuşmazlıklarda sistematik tekniklerle, iletişim ve müzakere olanaklarını kullanarak anlaşmazlıkları daha uygun koşullarda çözmelerini sağlamak amacıyla tasarlanmış ve alanında tecrübeli-yetkin akademisyenlerce hazırlanmıştır. Kaliteli eğitimimizle mesleki kariyeriniz boyunca kullanacağınız uygulama bilgisini sizlere kazandırmayı hedefliyoruz.

Daha detaylı bilgi ve başvuru için ilgili sayfa ziyaret edilebilir.

Bu etkinlikle ilgili eksik ya da yanlış bilgi verildiğini düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.