Hukuk ve Distopya Sempozyumu

Düzenleyen:

Hukuk ve Distopya Sempozyumu, Hukuk Kuramı Dergisi ve Eskişehir Okulu iş birliğiyle düzenlenmektedir. 

Sempozyum Takvimi:

  • Tebliğ özet son teslim tarihi: 01 Ekim 2018
  • Kesinleşmiş program ilanı: 24 Ekim 2018
  • Sempozyum: 24-25 Kasım 2018

Yer:

Eskişehir

Sempozyum çağrı metni / Tebliğ gönderim şartları:

Çoğunlukla ütopyanın karşıtı, anti-tezi yahut karanlık versiyonu olarak bilinen “distopya”, bilhassa yirminci yüzyılın ilk yarısında Avrupa’da pıtrak gibi yayılan tek adam ve tek parti yönetimlerinin yol açtığı yıkımlara bir tepki olarak öncelikle edebiyat alanında ortaya çıkmıştır. Bugün içinde yaşadığımız çağdaş toplumları anlamakta zihne ilham veren hayli bereketli bir metafor olarak kullanılmaktadır. Demokrasilerin yerini, demos’un çılgınlığı üzerinde yükselen tek adamlara tekrar güç verdiği democrazylerimize bıraktığı günümüz dünyasında özgürlükler alanında büyük bir gerileme yaşanıyor. Bilhassa da hukuk her geçen gün daha fazla ayak bağı olarak görülüyor. İşte tam da bu noktada hukuku ve hukuksuzluğu daha iyi anlamak ve tartışabilmek için “distopya” kavramından istifade edebilir miyiz diye düşündük.

Yevgeni Zamyatin’den George Orwell’e, Aldous Huxley’den Ray Bradbury’e kadar “distopya” türünün önde gelen yazar ve eserlerini özetlemekten ziyade, günümüzün hukuk tartışmalarıyla ilişkilendirerek bizi yeniden düşünmeye sevk edebilecek veya bize yeni bir düşünce patikası açabilecek her bildiriye ve teze kapılarımız açık.

Adalet bir ütopyaysa; hukuk, adaletin distopyası mıdır? Distopya hukuksuzluk mu demekir? “Hukuk” ve “Distopya” kavramlarını aynı cümle içinde kullanmak bir oksimoron mudur? Distopyalardan bir çıkış var mıdır? Distopyanın panzehiri daha fazla ve acil hukuk mudur? Bu ve bizi düşünmeye davet eden benzeri her türden sorunun sorulabileceği bir sempozyuma katkılarınızı bekliyoruz.

250-500 kelime arasında hazırlanan özetlerin son teslim tarihi 1 Ekim 2018’dir. Bu uzunluktaki özetlerin editor@hukukkurami.net adresine gönderilmesini rica ediyoruz.

Programa tebliğ sunarak katılacak olanlar, 1 Ocak 2019 tarihine kadar tebliğlerini Hukuk Kuramı dergisinde yayımlanacak formatta teslim etmeyi taahhüt etmiş sayılacaktır.

İletişim:

editor@hukukkurami.net