İç Güvenlik Paketi Yasalaştı! Şimdi Ne Olacak?

Kamuoyunun “iç güvenlik paketi” olarak adlandırdığı “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, 16,5 saatlik mesainin sonunda Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Toplam 231 oyun kullanıldığı kanun tasarısı için 199 milletvekili kabul oyu atarken 32 milletvekili ise ret oyu kullandı.

Yasalaştığı takdirde polisin yetkilerinin genişleyeceği, toplumda herkesin ‘makul şüpheli’ sayılabileceği ve vatandaşların gösteri hakkının engelleneceği yönünde eleştiri oklarına maruz kalan “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile polisin yeni yetkileri şöyle olacak:

  • Polise 48 saate kadar gözaltı yetkisi tanındı.
  • Toplumda infial yaratan; öldürme, kasten yaralama, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, kaçakçılık, fuhuş, hırsızlık, yağma, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti gibi suçlarda, suçüstü halleriyle sınırlı olmak kaydıyla kişi hakkında, mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirlerince 24 saate kadar gözaltı kararı verilebilecek.
  • Şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylar sırasında ve toplu olarak işlenen suçlarda da 48 saate kadar gözaltına alma kararı verilebilecek.

Ayrıca gözaltına almalarda hakim önüne çıkarma süresi de değişecek. Buna göre gözaltına alınan kişi en geç 48 saat, toplu olarak işlenen suçlarda ise 4 gün içinde hakim önüne çıkarılacak.

Güvenlik güçleri, toplantı ve gösteri yürüyüşünde molotof kokteyli, demir bilye atan ve sapan kullanan kişileri tutuklayabilecek.

Valilere ve Kaymakamlara yeni yetkiler

Yeni kanunla birlikte Valiler, gerek duydukları takdirde kolluk amir ve memurlarına suç faillerinin yakalanması için gereken emirleri verebilecek. Aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşları, valinin emir ve talimatlarını da görev sayacak. Söz konusu yeni yetkiler ilçelerde kaymakamlar için de geçerli olacak.