Tek ‘Tık’la Boşanma Davası Açılabilecek

Adalet Bakanlığının hayata geçirdiği yeni uygulama sayesinde bundan böyle boşanma davası açmak için mahkemeye gitmeye gerek kalmayacak.

Yapılan yeni düzenlemeye göre Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) vatandaş portalı üzerinden boşanma, icra, iş, tazminat gibi hukuk davaları açmak mümkün hale geldi. 


Söz konusu dava dilekçeleri UYAP Editör ile hazırlanacak ve vatandaşların elektronik imzasıyla imzalandıktan sonra Vakıfbank internet bankacılığı ile ödenecek yargılama harcı ve gider avansını sonrası dava açma işlemleri tamamlanmış olacak. 

Boşanma davası artık internetten görülecek

Bu yeni uygulama ile Bakanlık, adliyelerdeki yoğunluğu da azaltmayı hedefliyor. İnternet üzerinden e-Devlet şifresi, e-imza, mobil imza ile UYAP Vatandaş Portalı’na bağlanmak mümkün. Ayrıca e-Devlet üzerinden 4 seçenekle de UYAP Vatandaş Portalı’na bağlanarak dava başvurusunda bulunulabiliyor.

Sistem sayesinde vatandaşlar, haklarına açılmış dava olup olmadığını öğrenebildikleri gibi haklarında açılan davalarla ilgili bilgileri de takip edebiliyor. Ayrıca UYAP Vatandaş Portalı sistemi üzerinden üzerinden dava konusunu, değerini, taraflarını, duruşma günlerini, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediği rahatlıkla kontrol edilebilecek. 

E-imza Nasıl alınır? 

Bilgi Teknolojileri ve Bilişim Kurumu’nun (BTK) ilgili bağlantısında yer verilen şirketlerin herhangi birinden Elektronik imza temin etmek mümkün. E-imza aldıktan sonra UYAP Vatandaş Portalı‘na giriş yapılarak dava başvurusunda bulunulabilir veya açılmış davaların takibi yapılabilir.