Kahramanmaraş Barosu

Maraş’tan bir haber geldi, dediler ki…

Yok, bu sefer haber ‘Merik Öldü’ diye gelmedi. Gelen haberler kısa süre önce yapılan Kahramanmaraş Barosu seçimiyle ilgiliydi.

Fakat ona geçmeden önce Maraş deyince herkesin aklına Maraşlı şair ve ediplerin gelmesi muhtemel olduğundan, her ne kadar baroyla ilgili yazı istenmişse de, memleketimin belli başlı şairlerinin Maraş’la ilgili söylediklerini alıntılayarak başlamak istiyorum.

Şair denilince akla gelen ilk isimlerden N. Fazıl Kısakürek:

“Maraş’a ekleyebilecek hiçbir şerefim yok. Fakat Maraşlı olmaktan gelen bir şeref taşıyorum. Bu şerefi içimde rasgele bir duygu değil, sistemli bir gurur halinde besledim.” diyen Necip Fazıl, Maraş’ı “harikalar vatanı” olarak tanımlar. Necip Fazıl için Maraş, “çocukluk günlerinden beri, masalını dinlediği, bir rüya âlemini yeryüzüne kabul ve tasdik ettirecek şehir”dir.

Yine Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Ahmet Taşgetiren aynı duygu ve düşünce ikliminde yetişmiş birçok isimden sadece bir kaçıdır.

Rasim Özdenören’e de “Maraşlı mısınız?” diye sorulduğunda;

“Evet, Maraşlıyım. İnsanın bir yerden olması ona övünç verirse bununla övünmek de isterim” demişti.

Hatta aslen Maraşlı olmadığı halde kendini Maraşlı addeden Sezai Karakoç’un cümlelerinde de aynı duyguları yakalamak mümkün.

Sezai Karakoç, “Maraş, çocuk yüreğimin ateş aldığı yerdir.” der ve ekler: “Belki ondan önce rüya âlemi gibi bir iç dünyanın sahibiydim. Derinliğe aday bir dünya. Bu Maraş’ta alev aldı.”

Onlar için güzel düşünmenin ve güzelliklerin kaynağı da, dünyanın karşı karşıya kaldığı sorunların çözümünün de ana kaynağı aynıydı.

Bu edip ve şairlerin diğer bir ortak özelliği aynı zamanda birer aksiyon ve dava adamı olarak hayatlarında her zaman mazlumların, sessiz yığınların, dünyaya adaleti haykıran/hatırlatan sesi olmalarıdır.

Avukatlık mesleği de demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve adalet kavramlarını önceleyen/öncelemesi gereken aksiyoner bir meslek olduğundan mesleğe yeni başlayacak genç meslektaşlara bu edipleri bir hatırlatma babında anmadan geçemedim.

44_173942[1]

Kahveci dördüncü kez başkan

Gelelim her üç kişiden dördünün şair olduğuna dair latifeler yapılan Maraş’ın baro seçimlerine…

Kahramanmaraş Barosu seçimlerini yine Avukat İsmail Kahveci kazandı. Kahveci, böylelikle 4. dönemde de baro başkanı olmayı başardı.

Seçimlerde 314 avukat oy kullandı. Oyların 201`ini İsmail Kahveci alırken, diğer aday Yusuf Bülbül 109 oyda kaldı. 4 oy da geçersiz sayıldı.

Kahramanmaraş Barosu’nun kendisine yakışanı yaptığını söyleyen Kahveci, “Bir seçim daha geride kalmıştır. 4. kez aday olmuştum. Yeniden seçileceğime emindim. Arkadaşların büyük teveccühü ile başkan seçildim. Herkese, özellikle bana destek verenlere teşekkür ediyorum. Destek vermeyenler de arkadaşımdır. Hizmette eşitlik, objektiflik anlayışımız devam edecektir” dedi.

Kahveci Kahramanmaraş Barosu’nu ve yeni dönemdeki çalışmalarını sorduğumuzda, “Kahramanmaraş Barosu’nda 350 avukat kayıtlı. Merkez ve ilçeler genelinde toplam 8 personel hizmet veriyor. Kahramanmaraş Barosu, adliye binası içerisinde hizmet vermektedir. Yeni Kahramanmaraş Adliye Sarayı yakında hizmete açılacak. Bu nedenle baromuz da bu yeni adliye sarayında hizmet vermeye devam edecek. Yeni adliye sarayı mevcut adliye binasından çok büyük olması nedeniyle yeni adliye sarayında da baromuza ait hizmet yerleri de fazla ve büyük olacaktır. Bu sayede meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmet sunma şansı da bulmuş olacağız.”

Yeni dönem, yeni projeler

Peki başka nasıl projeleri var acaba baronun? Yeni dönemde yeniden seçilen yönetim neler yapmayı düşünüyor? Başkan Kahveci yanıtlıyor, “Şu anda ilimizde baromuza ait bir sosyal tesis bulunmamaktadır. Sosyal tesis için arsa satın alındı ve buna uygun arsa tahsisi de yapıldı. Önümüzdeki dönemde baromuza ve meslektaşlarımıza daha güzel ve yeni hizmetler sunacağımız, Maraş mimarisine uygun özel ve güzel bir sosyal tesis yapacağız. Bu konuda proje çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca Kahramanmaraş Barosu hem bir meslek örgütü hem de bir sivil toplum kuruluşu olması nedeniyle buna uygun çalışmalar da yürütmektedir. Gerek yerel ve gerekse genel meslek sorunlarına duyarlı ve sorunların çözümüyle ilgili inisiyatif alan, bazı hukuki konularda da öncü bir baro olarak çalışmalar yapmaktayız. Anayasayla da güvence altına alınan hukuk devletinin her alanda etkin olması, insan hak ve özgürlüklerinin ülkemizde evrensel hukuk kuralları paralelinde teminat altına alınması ve uygulanması konusunda hukuki çalışmalar yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.”

Av. İsmail Kahveci’yi tebrik ediyor, kendisine ve yönetimine yeni dönemde başarılar diliyoruz.

Av. Şebnem Taşan Kurt

Bu içerik daha önce İdeal Hukuk dergisi 5. sayıda yayımlanmıştır.