TBB ve Baro Başkanları, İsrail Büyükelçiliği Önünde 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) öncülüğünde 81 baro başkanı, İsrail’in Filistin’de uyguladığı insanlık suçu ve soykırıma tepkilerini göstermek amacıyla Ankara’daki İsrail Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yaptı. Siyah çelenk bırakılan Büyükelçilik önünde 81 baronun ortak imzasını taşıyan bildiri okundu.

TBB Başkanı Erinç Sağkan, İsrail’in Filistin’ yönelik yıllardır uyguladığı tecrit ve savaş suçunun 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren soykırım suçuna dönüştüğüne vurgu yaparak “Uluslararası Ceza Mahkemesine yaptığımız başvuru ile ivedi olarak yürütülen soruşturma neticesinde tutuklama ve diğer tedbir kararlarının uygulanmasını, bu soykırıma vücut verenlerin gecikmeksizin yaptırıma tabi tutulmasını talep ettik” hatırlatmasında bulundu.


Uluslararası aktörlerin harekete geçmekteki yetersizliğinin günler önce Refah’ta yaşanan korkunç katliamına da kapı araladığını belirten Sağkan, son saldırıyla İsrail’in eylemlerinin sadece savaş suçunun değil, açıkça soykırım suçunun özel kastını taşıdığının da açıkça ortaya koyulduğunu ifade etti.

Filistin’de insanlığa karşı suç işlendiğinin, insan olan, vicdanı olan herkesin bu soykırıma ve katliama acilen karşı çıkarak bunu durdurması gerektiğinin altını çizen Sağkan, “Biz de hukuk örgütleri olarak yasal süreci; sadece katliamın durdurulması için değil, işlenen suçların da cezasız kalmaması bakımından sonuna kadar takip etmekle sorumluyuz. Bu sorumluluğumuzun gereğini yapacağımız sözünü kamuoyu önünde yeniden veriyoruz.” açıklamasında bulundu.

81 baronun ortak imzasını taşıyan ortak bildiride şu ifadelere yer verildi:

20240604_baroaciklama_

Kaynak