Türkiye’de İlk Defa Başkanlık Sistemi Çalıştayı

Bem-Bir-Sen (Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği) 13-14 Mayıs 2015 tarihlerinde Başkanlık Sistemi Çalıştayı yapmaya hazırlanıyor. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek çalıştayda akademisyenler, siyasetçiler ve gazeteciler Başkanlık Sistemi tartışmalarına bilimsel katkı sunmaya çalışılacaklar.

Başkanlık Sistemi tartışmalarına bütün tarafların katılacağı, görüşlerini açıkça ifade edebileceği bir çalıştay organize etmeyi amaçlayan Bem-Bir-Sen, Başkanlık Sistemi Çalıştayına üniversitelerden Anayasa Hukukçuları, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri, Akademik ve siyasi çevrelerden önemli isimler ile gazetecileri davet ediyor.

İki gün sürecek çalıştayın ilk gününde mevcut sistemin aksayan tarafları detaylı bir şekilde ele alınırken sistemin tıkanan yanları tartışmaya açılacak. İkinci gün ise hükûmet sistemi modeli olarak Başkanlık Sistemi üzerine konuşmalar yapılacak, bildiriler sunulacak. Aynı zamanda karşılaştırmalı sistem modelleri, Başkanlık sistemi uygulamaları, avantajları ve dezavantajları da masaya yatırılacak. Çalıştayın son akşamı bir sonuç bildirisi yayımlanarak söz konusu 2 günlük çalışmadan elde edilen sonuçlar kamuoyuyla paylaşılacak.

Başkanlık Sistemi Çalıştayı, 13-14 Mayıs 2015 tarihlerinde Ankara Rixos Otel’de gerçekleştirilecek.

Bu etkinlikle ilgili eksik veya yanlış bilgi olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.