Türkiye’nin En İyi 10 Hukuk Fakültesi

Türkiye’nin en iyi hukuk fakültelerine dair bir çalışma daha yayımlandı. Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından yapılan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2017 sonuçlarına göre öğrencileri üst düzeyde memnun edebilen 22 A+ üniversite bünyesinde bulunan 11 hukuk fakültesini listelemiştik. Türkiye Barolar Birliği (TBB) de Türkiye’deki hukuk fakültelerindeki eğitim ve öğretimdeki standartları belirlemek amacıyla 37 hukuk fakültesi dekanının katılımıyla bir komisyon kurarak bir hukuk fakültesinin hangi asgari standartları taşıması gerektiğine dair ölçütleri belirledi. 2014 yılında başlanan ve üç yıldır yürütülen çalışmaya 54 hukuk fakültesi katıldı. Araştırmanın sonuçları, YÖK Başkanlığı ile son şeklin verilmesinin ardından açıklandı. İşte o araştırmaya göre Türkiye’nin en iyi hukuk fakülteleri:


 1. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 2. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 3. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 4. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 5. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 6. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 7. Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 8. Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 9. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 10. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

TBB’nin araştırmasına göre listenin ilk 8 sırasında devlet üniversitelerinin bünyesindeki hukuk fakülteleri yer alıyor. Türkiye’nin en iyi hukuk fakülteleri listesinde ilk 10’a giren iki vakıf üniversitesi bulunuyor: Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Söz konusu listenin son üç sıralamasında ise

 • İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 • Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 • Girne Amerikan Üniversitesi Hukuk Fakültesi yer alıyor.

Türkiye Barolar Birliğinin Türkiye’deki hukuk fakültelerinin ölçme değerlendirme sonuçlarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin öğrenciyi en memnun eden üniversitelerinin bünyesindeki hukuk fakülteleri listesini de incelediniz mi?