Yeni Adli Yıl Başladı

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni, ilk defa Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın katıldığı törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni adli yıl açılışıyla ilgili konuştu. Türkiye Barolar Birliği de resmi internet sitelerinden bir kutlama mesajı yayımladı. 

2016-09-01-adliyil
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni adli yıl açılış törenindeki konuşmasından bazı bölümler şu şekilde:
“FETÖ denilen hain yapıyı kahru perişan eden nedir biliyor musunuz? Söz sahibi, güç sahibi oldukları her yerde sergiledikleri adaletsizliklerdir, merhametsizliklerdir. Bunu yaptılar, sadece ve sadece kendi mensuplarının çıkarlarını gözeten, diğer herkesin hakkını, hukukunu yok sayan anlayışları sebebiyle FETÖ, milletimizin gönlünde zaten mahkum olmuştu. Emniyet teşkilatımızın, adliye teşkilatımızın yaptığı iş milletin gönlündeki bu manevi mahkumiyeti şimdi vicahiye çevirmektir.
Türk milleti gerçekten çok büyük, çok asil ve her türlü hürmeti, her türlü hizmeti hak eden bir millettir. Dünyada istiklali ve istikbali için en modern silahların karşısına çıkıp dimdik durabilecek cesarete sahip başka bir millet var mıdır, doğrusu ben görmedim, bilmiyorum. Ama bu millet 15 Temmuz gecesi işte bunu gösterdi. 15 Temmuz gecesi en iyi sınavı veren kurumlarımızdan biri de adalet teşkilatımızdır. Darbe girişiminin tespitiyle birlikte hızla harekete geçen, ilk andan itibaren tüm çalışmaları hukuka uygun şekilde yürüten ve anında açıklama yapmak suretiyle, ‘Yargı olarak, hukuk olarak gereği neyse yapılacaktır ve yaptıklarınız hukuka aykırıdır, yasalarımıza aykırıdır.’ demek suretiyle ilk mesajlarını vermiş ve böylece yargı kapısının arkasına girip gizlenmemiştir. Bu tavır çok önemlidir. Milletimizin hakim, savcılarımız yanında polisiyle, darbeye karşı çıkan namuslu askerleriyle, ekipmanlarıyla sahada olan belediye görevlileriyle, tüm fertleriyle birlikte verdiği o kutlu mücadele tarihe altın harflerle kazınmıştır. Çanakkale’nin, Dumlupınar’ın, terörle mücadelede gösterilen sayısız kahramanlıkların hikayeleriyle büyüyen çocuklarımız, gençlerimiz, 15 Temmuz’da kendi destanlarını yazdılar. Türkiye bağımsızlığın, onurun, kanı ve canı pahasına mücadelenin ne olduğunu bilen, bunu bizzat yaşayan bir nesle daha kavuştu. Bu bizim için çok çok önemli. Artık sadece tarih kitaplarından okuyan değil, hem okuyan hem yaşayan bir nesle kavuştuk. Bu bizim için çok önemli. Uzun süredir ifade ettiğimiz, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ne demektir, ne anlama geliyor, o gece 79 milyon hep birlikte yaşadık, gördük, idrak ettik.”
Türkiye Barolar Birliği’nin yeni adli yıl açılışına dair kutlama mesajı ise şu şekilde:
 adliyilmesaji-2

Ankara Barosu, yeni adli yıl açılışıyla ilgili “Yargının gerçekten bağımsız ve tarafsız, hukukun gerçekten üstün olacağı bir yıl olması ümidiyle tüm meslektaşlarımızın yeni adli yılını kutlarız.” mesajını yayımladı.

İstanbul Barosu da 2016 – 2017 adli yıl açılışına dair; “Biz hiçbir ayrım yapmaksızın yurttaşlarımızın, Anayasanın 36. maddesinde ifadesini bulan hak arama hürriyetinin sesi ve temsilcisi, savunma ve adil yargılanma haklarının güvencesi olduk. Her durumda bu değerleri savunmaya devam edeceğiz. Savunmanın yılmaz ve fedakar mensubu ve temsilcisi avukat meslektaşlarımızın, belirtilen değerleri yaşayan ve yaşatan yargı mensuplarının, tüm yurttaşlarımızın adli yılı kutlu ve adil olsun.” mesajını paylaştı.
Biz de Türkiye Hukuk olarak 2016-2017 Adli Yıl Açılışını kutluyoruz.