YÖK, İkinci Öğretim Programlarını Kapattı

259. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda konuşan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, önemli açıklamalarda bulundu.

“Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir. Vakıf üniversitelerimizin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullanan YÖK Başkanı Özvar, devlet üniversitelerine sağlanan kolaylıkların vakıf üniversiteleri için de geçerli olmaya devam edeceğini belirterek “Adalet programında yaptığımız benzer uygulamaları burada da yapacağız. Bu bakımdan herhangi bir kayıp olmayacağını özellikle belirtmek isterim.” vurgusunda bulundu.


İkinci Öğretimi Bulunan Hukuk Fakülteleri

Özvar’ın “Bu dönem en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir.” sözleri üzerine gözler 2024 YKS tercihleri öncesi hukuk fakültelerinin ikinci öğretim programlarına çevrildi. YÖK Atlas’ın 2023 verilerine göre bünyesinde ikinci öğretim programı bulunan hukuk fakülteleri ve kontenjanları şu şekilde:

  • Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (İÖ) – 328
  • Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi (İÖ) – 236
  • Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi (İÖ) – 185

Kaynak