Google, Avukatlık Reklamlarını Durdurdu

Avukat Hakları Grubu (AHG); avukatlık ve hukuk danışmanlık hizmetleriyle ilgili reklam verilmesinin engellenmesine yönelik Google Reklamcılık ve Pazarlama Limited Şirketine 5 Temmuz 2022 tarihinde yaptıkları başvuruya, Şirketten olumlu yanıt geldiğini duyurdu. Karar, mevcut reklamları da kapsamakla birlikte “avukat” sözcüğü başta olmak üzere benzeri sözcüklerle alakalı yeni reklam kampanyalarının oluşturulmasını da engelliyor.

AHG, Google Reklamcılık ve Pazarlama Limited Şirketine gönderdikleri dilekçenin görselinin de paylaşıldığı 6 Temmuz 2022 tarihli tivitte “Google/Youtube reklam mecralarında avukatlık ve hukuk danışmanlık hizmetlerine ilişkin reklam verilmesinin engellenmesi için Google Ltd. Şti’ne başvuruda bulunduk ve yasal düzenlemeleri hatırlattık. Konuyu sonuna kadar takip edeceğiz.” ifadelerine yer vermişti. Söz konusu başvuru dilekçesinde, Google’dan internet siteleri üzerinden avukatlık/hukuk danışmanlığı faaliyetlerine yönelik sunulan reklam ve tanıtım hizmetlerinin durdurulması, ayrıca bu tarz reklamların tekrar yayımlanmaması için gerekli düzenlemelerin yapılması talebinde bulunulmuştu.


İlgili dilekçede reklam kampanyaları oluşturulurken sıklıkla kullanılan “avukat, avukatlık bürosu, hukuk bürosu, bilişim avukatı, ceza avukatı, idare avukatı, LawFirm, miras avukatı, TurkishLawyer, boşanma avukatı, aile avukatı, vergi avukatı” gibi anahtar sözcükler de listelenmişti.

İki ayın ardından Google’dan gelen cevabı paylaşan AGH, söz konusu reklamların Türkiye Barolar Birliği ve barolar tarafından göz ardı edildiğini hatırlatarak Google’un olumlu cevabıyla birlikte artık avukatlıkla ilgili reklamların yayımlanmayacağı, “avukat” ve benzeri kelimelerle reklam verilemeyeceği bilgisini paylaştı.

Sıra Facebook ve Instagram’da

Google’da mevcut avukat reklamlarının da artık görüntülenmemeye başladığının altını çizen AHG, bir sonraki hedeflerinin Facebook / Instagram’da avukat ve türevi kelimelerle reklam yapılmasına izin verilmemesi olduğunu vurguladı.

Okuma önerisi:  İnsanlığın, 2. Dünya Savaşı'ndan Sonra Gördüğü En Büyük Kıyım: Srebrenitsa