Serkan Köybaşı: Bu Hukuk Sisteminde Hayvan Hakları Olamaz

Anayasa Hukukçusu Dr. Öğr. Üyesi Serkan Köybaşı, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Global Hukuk Programları (IGUL) Direktörlüğü tarafından düzenlenen Hayvanların Gerçek Haklarının Tanınması konulu canlı yayınına konuk oldu.

“Türkiye’de Bugün Hayvan Hakları Yasası da çıksa bu hukuk sistemi içerisinde hayvanların hakları yok ve olamaz da” diyen Dr. Öğr. Üyesi Köybaşı, bu görüşünü şu sözlerle gerekçelendirdi:

“Şu anki hukuk düzeni, hayvanları dışlayan bir hukuk düzeni çünkü insanlar tarafından yapıldı. Aslında hayvanlar da bu hukuk düzeninden faydalanmalılar çünkü hayvanlar da hak öznesi olabilmelidir. Hayvanlara şu anda hiçbir hakkı olmayan canlılar, köle muamelesi yapıyoruz. Aslında hayvanlara Nazi hukuku uyguluyoruz. Çünkü onları kapatabiliyoruz, öldürebiliyoruz, onlara tecavüz edebiliyoruz, onların ürünlerinden faydalanarak onları sömürebiliyoruz. Bunlar karşısında hiçbir şekilde cezai müeyyide uygulanmıyor çünkü bu hukuk düzeni tarafından korunuyor. Hayvanların Korunması Kanunu gibi kanunlar var ama bunlar sadece belli hayvanlar için, örneğin nesli tükenmek üzere olan hayvanlar için. Bizimle arkadaşlık ettiğini düşündüğümüz kedi, köpek gibi hayvanlar. Ama bugün Hayvan Hakları Yasası çıktığı zaman da inekler, koyunlar, danalar öldürülmeye devam edilecek. Burada yine insan merkezci, bize yakın olan, sevdiğimiz hayvanları koruyan ama diğer hayvanları görmezden gelen bir kanundan bahsediyoruz.”

Genel olarak kedi köpeğin dışında zürafanın filin bütün hayvanların haklarının olması gerektiğinden” bahseden Serkan Köybaşı, “bu düzende haklarının olamayacağı” iddiasını yineledi.

İnsanların Hukuku Hayvanlara Hak Vermiyor

İnsanların hukukunun, hayvanlara hak vermediğini; insanın kazanıp hayvanların kaybettiğini dile getiren Köybaşı, insanlığın kazan kaybet oyununda yarattığı şeyin aslında biyolojinin ve doğanın kurallarına aykırı olduğuna dikkat çekti.

“Hayvanların tıpkı benim gibi gerçek haklarının olması gerektiği gerçeği hayvanların da çıkarları olduğunun bir sonucu. Eğer çıkarlarımız eşitse aynı bizim haklarımıza sahip olmalı.” diyen Anayasa Hukukçusu Serkan Köybaşı, “Benim yaşanmaktan zevk alıyorsam yaşam hakkım varsa aynı şekilde yaşamaktan zevk alan bütün canlıların da aynı hakka sahip olması gerekir. Benim özgür olmaktan çıkarım olduğu için özgürlüğe hakkım varsa özgür olmak isteyen bütün canlıların da bu hakka sahip olması lazım. Aynı şekilde acı çekmekten hoşlanmıyorsam acı çekebilen bütün canlıların da vücut bütünlüğü, acı çekmeme hakkının olması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Okuma önerisi:  Av. Şeref Kısacık: Yönetim Planları Siteye Özgü Olmalı

Hukuk, Adalet Demek Değildir

Hukukun doğrudan adalet demek olmadığının, adaletin daha geniş bir kavramı karşıladığının altınız çizen Köybaşı, bütün hukuk sistemlerinin adalete ulaşmaya çalıştığını iddia etmelerine rağmen hiçbir hukuk sisteminin mutlak adaleti yakalamadığını belirtti. “Her hukuk düzeni, her ne kadar adalete ulaşmaya çalıştığını iddia etse de mutlaka adaletsizlikler yaratır. Bunun sebebi hukuk kurallarını o sırada egemen olanlar, en güçlü olanlar koyar.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Köybaşı yayında, “Herkes için adaletin sağlandığı bir sistem mümkün olabilir mi?” sorusunu da yöneltti.

Yayının tamamını aşağıdaki bağlantıdan seyredebilirsiniz: