2. Avrasya Hukuk Kurultayı Tebliğler

Türkiye Hukuk Platformu ve Uluslararası Hukukçular Birliği olarak Avrasya ülkeleri arasında hukuk ilişkilerinin geliştirilmesi, bilgi ve tecrübe paylaşımı amacıyla Avrasya Hukuk Kurultayı, ilk kez Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da 03-07 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlendi. Birlikte yaşama kültürü temasıyla gerçekleştirilen kurultaya otuz iki ülkeden yaklaşık üç yüz hukukçu katıldı. 2. Avrasya Hukuk Kurultayı, 16 – 19 Aralık 2018 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Hukukşinasları Konfederasyonu ortaklığında düzenlendi. “Uluslararası Adalet için Uluslararası Hukuk” temasıyla yapılan kurultaya yirmi altı ülkeden üç yüz elliye yakın hukukçu katıldı.

Proje kapsamında “Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Kurumlar”, “Göç, Sığınma ve İnsanlığa Karşı Suçlar”, “Uluslararası Terörizm” ile “Uluslararası Hukuk ve Silahsızlanma” konularının ele alındığı uluslarası sempozyum gerçekleştirildi. Kurultayın ikinci aşamasında üç farklı çalıştay düzenlendi. Çalıştaylarda “Yüksek Yargı”, “Hukuk Eğitimi” ve “Avukatlık Mesleği” alanlarında bilgi ve tecrübe paylaşımları yapılarak iş birliklerini artırma yolları arandı.

Bu eser; Kurultay kapsamında düzenlenen sempozyumda sunulan tebliğler, çalıştay raporları ve sonuç bildirgesinden oluşan metinleri içermektedir.

2. Avrasya Hukuk Kurultayı Tebliğler Kitabını aşağıdan okuyabilirsiniz.

2.AVRASYA-KUKUK-KURULTAYI