Aydın Barosu

Avukatların meslek örgütü olan Barolar, 1870 yılında kurulmuştur. Ancak baroların kurulmasından önce de avukatlar “Dava Vekilleri Cemiyeti” adı altında örgütlenmişlerdir ve şu anda baroların avukatlık meslek örgütü olarak üstlendiği rol, bu dernekler eliyle yürütülmüştür.

Aydın Barosu ise Cumhuriyetimizle birlikte 1923 yılında kurulmuş olup, 11 Ekim 2014 tarihli Olağan Genel Kurul sonrasında 12 Ekim 2014 tarihinde yapılan seçimlerle Av. Gökhan Bozkurt Baro Başkanlığı’na; Av. Mete Özcan, Av. Anıl Yetişkin, Av. Himmet Pehlivan, Av. Nalan Yarkın, Av. Evrim Çetin, Av. Mehmet Özkan, Av. İlker Üstündağ, Av. Burak Özdemir, Av. Emel Şahin ve Av. Terkan Karagöz yönetim kurulu üyeliğine seçilmişlerdir.

Kayıtlı Avukat Sayısı

Aydın Barosu 2015 yılı itibarıyla levhaya kayıtlı 1121 avukatı ile kocaman bir ailedir. Meslektaşlarımızın 387’si Aydın merkezde, diğerleri ise başta Kuşadası (141), Söke (100), Nazilli (131), Didim (72) gibi büyük ilçelerimizde olmak üzere Germencik, İncirliova, Karacasu, Kuyucak ve Sultanhisar ilçelerine dağılmış vaziyette mesleki faaliyetlerini sürdürmektedirler. Ayrıca gerek halen stajlarını yapan gerekse stajlarını bitirip ruhsatnamelerini heyecanla bekleyen ve her biri birbirinden değerli 50 genç hukuk neferimiz baromuza kayıtlıdır.

Komisyonlar

Baromuz bünyesinde; Staj Kurulu, CMK Yürütme Kurulu, Adli Yardım Kurulu, Kadın Hakları Komisyonu, Çocuk Hakları Komisyonu, İnsan Hakları Komisyonu, Çevre Komisyonu, Hayvan Hakları Komisyonu, Avukat Hakları Komisyonu, Kamu Avukatları Komisyonu, İnternet-Bilişim ve Yayın Komisyonu ile Sosyal Etkinlikler ve Kültürel Faaliyetler Komisyonu aktif olarak çalışmaktadır.

Aydın Barosu gençlerin çoğunluğu oluşturduğu üretken dinamik aktif ve mücadeleci aynı zamanda geçmişte olduğu gibi bugün de geleneklerine bağlı, köklü tarihinden aldığı sorumluluk ile Aydın halkına ve ülke geleceğine öncülük eden, inandığı değerler uğrunda hiç çekinmeden korkusuzca sözünü söyleyen bir barodur.

Göreve geldiğimiz günden bugüne baromuz belki de tarihinin en yoğun ve aktif dönemini yaşamakta ve tüm üyelerimiz hiçbir sorumluluktan kaçmadan gerek Aydın’da gerekse ülkenin diğer yerlerinde hukuk adına, adalet adına canla başla mücadele etmektedirler. Bu azimle gerek Aydın yerelinde düzenlediğimiz panel, seminer, gösteri, yarışma, sosyal ve kültürel etkinlikler ile gerekse ülke genelindeki reflekslerimiz ile hukukun üstünlüğü ve adaletin tecellisi için büyük bir emek sarf edilmektedir.

Kamu Duyarlılığı

Aydın Barosu olarak öncelikle nerede meydana gelirse gelsin İnsan hakları ihlallerine karşı duyarlı çizgimizi her zaman koruduk ve korumaya devam edeceğiz. Hepimizce bilinen ve kamuoyunda anılan isimleriyle, Ali İsmail Korkmaz davası, Abdullah Cömert davası, Çarşı davası, Soma Davası, Özgecan Aslan Davası, Av. Umut Kılıç davası, Eskişehir Baro Başkanı ve bir meslektaşımızın yargılandığı dava, İstanbul Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulunun yargılandığı dava, Diyarbakır Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulunun yargılandığı dava, Silopi’de öldürülen çocuklara ilişkin davalar ile Aydın yerelinde yaşanan birçok toplumsal dava tarafımızca etkin bir şekilde takip edilmektedir.

Sosyal Sorumluluk

Bunların yanında çocuk haklarına ve kadın haklarına son derece duyarlı davranıp, ülke genelindeki davalar takip edildiği gibi baromuz tarafından, panel ve seminerler düzenlenmekte, bu amaçla kamu kurum ve kuruluşlara öncülük yapılmaktadır. Aydın Barosu sadece kamu kurum ve kuruluşları ile değil aynı zamanda halkın içinde ve halkla kol kola omuz omuza bir barodur. Zira bugüne kadar STK’lar ile samimi ve dayanışma halinde bir ilişki geliştirilmiş, halkımız ile direkt temas sağlanmış ve en somut örneği olarak iç güvenlik yasasının çıkarılmak istendiği günlerde baro başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin öncülüğünde cübbelerini giyerek sokağa inen, broşür bastırarak şehrin merkezinde ve ilçelerinde halkı bilinçlendirme ve aydınlatma çalışmaları yapan ilk baro olmuştur.

Baromuz insan haklarına olduğu kadar çevre ve hayvan hakları alanında sorumluluk üstlenerek son derece aktif bir çalışma içerisindedir. Türkiye Baroları 5. Hayvan Hakları Kurultayının ev sahipliği baromuzca üstlenilmiş, 29-30-31/05/2015 tarihlerinde onlarca baronun Başkan ve komisyon üyelerinin katılımıyla kurultay gerçekleştirilmiştir. Çevre Komisyonumuz ise bölgemizde meydana gelen birçok çevre katliamına dur demek amacıyla tüm hukuksuzlar karşısında mevcut davalara müdahil olmakta ve davaları takip etmektedir.

Bu dönem kurduğumuz ve etkinliği her geçen gün artan Avukat Hakları Merkezimiz ile meslektaşımızın her alandaki sorunlarına hızlı ve mesleğin onur ve şerefine layık şekilde müdahaleler yapılmakta, nerede ve ne şekilde olursa olsun meslektaşlarımız ve sırtımızda taşıdığımız onurlu cübbemiz savunulmaktadır.

Aydın Barosu Dergisi

Yayın Kurulumuz tarafından her 3 ayda bir düzenli olarak yayınladığımız Aydın Barosu Dergisi ise alışılmışın dışında çizgisi ile hem baro yayınları arasında farklılık yaratmakta hem de öncülük etmektedir. Ülkenin her yerindeki meslektaşlarımızın takdirle karşıladığı dergimiz web sitemizde ve ayrıca Barolar Birliğinin web sitesinde e-dergi olarak yayınlanmakta ve isteyen herkesin kolayca ulaşımına sunulmaktadır.

Baromuz genç ve dinamik bir baro olmanın getirdiği avantajlar ile günümüzün bilişim teknolojisini ve sosyal medyayı oldukça etkin şekilde kullanmaktadır. Baromuza ait her haber hem Facebook hesabımızdan anında paylaşılmakta hem de aynı zamanda baro web sitemize konulmaktadır. Ayrıca akıllı telefonlar için Aydın Barosu Uygulaması oluşturulmuş olup meslektaşlarımızın tek bir dokunuşla Baroya ulaşması sağlanmaktadır.

Aydın Baro Başkanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Aydın Adliye Binası Kat:2 | Efeler / Aydın
Telefon: 0256 2251347 / 2257396 / 2156622
E-Posta:  aydinbarosu@aydinbarosu.org.tr
Facebook: facebook.com/AYDINBAROBASKANLIGI
T
witter: twitter.com/AYDINBAROSU

aydın baro başkanlığı

Aydın Barosu’nu tanıtan bu yazıda eksik veya yanlış bilgi olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.