Prof. Dr. Beriş: Demokrasinin herkesin her türlü talebinin karşılanması gibi bir iddiası yoktur

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, darbeler.com için Toplumun Ortak Sorumluluğu Olarak Darbelerle Hesaplaşma ve Vesayetle Mücadele başlıklı bir makale kaleme aldı.

Askeri darbelerin, demokratik yönetim ile siyasal özgürlüklerin en ciddi düşmanlarından biri olduğu belirtilen makalede, askerlerin ulusal güvenlik üzerine odaklanan bakış açılarının ve bu kapsamda politika önceliklerinin sivillerden farklı olmasının kaçınılmaz olduğu vurgusunda bulunuyor. Prof. Dr. Beriş, bu sebeple hem siyasal kültürün hem de hukukî mekanizmaların sistemi kendi içinden gelen müdahalelere karşı koruyacak unsurlarla güçlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Makalesinde Türkiye’de gerçekleştirilen darbelerin tarihi sürecini özetleyen Beriş, Demokrat Parti’nin iktidara gelir gelmez ezanın yeniden Arapça okutulmasıyla başlayan din özgürlüklerinin genişletilmesi politikalarının, laikliğe karşı adımlar olarak görülüp tepki çektiğini hatırlatıyor ancak askerleri darbeye yönelten asıl motivasyon kaynağının Türkiye dışında yaşanan bir hadise olduğuna dikkat çekiyor.

Beriş, 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi sonrası kısa sürede başlatılan hukuk mücadelesiyle ilgili de bir kısmı halen devam eden bir kısmı ise sonuçlanan yargılamalar yalnızca kamu otoritesinin değil, sivil toplum örgütlerinin ve halkın da katılımıyla hukuk tarihimizin en önemli milatlarından biri yorumunda bulunuyor.

Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş’in makalesinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.