TİHEK Kadın Hakları Sempozyumu

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), 9 Mart 2022 Çarşamba günü Ankara’da Kadın Hakları Sempozyumu düzenliyor. Kurum’un resmî YouTube kanalından da canlı olarak yayımlanacak Sempozyum; TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, katılımları durumunda  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ‘ın açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Toplam beş oturumda gerçekleştirilecek Sempozyumun birinci ve ikinci oturumları ayrı salonlarda eş zamanlı olarak yapılacak.

Kadınlara Yönelik Ayrımcılık başlığıyla Kartepe Salonunda düzenlenecek birinci oturumun başkanlığını Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Prof. Dr. Kadriye BAKIRCI üstelenecek. Bu oturumda Dr. Öğr. Üyesi Ayşen SEYMEN ÇAKAR,  Av. Müjgan BİLGEN ÖZEN ve  Dr. Öğr. Üyesi Dilara AĞAOĞLU CANAY konuşmacı olarak yer alacak.

Pendik 1 Salonunda Kadın Haklarının Korunmasında Devletin Yükümlülükleri başlığıyla düzenlenecek birinci oturum, Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Prof. Dr. Esra Gül DARDAĞAN KİBAR‘ın başkanlığında yürütülecek. Dr. Öğr. Üyesi Ezgi CANKURT, Dr. Öğr. Üyesi Murat Buğra TAHTALI, Öğr. Gör. Tuğba DAMGACI ve Prof. Dr. Füsun ERDURAN NEMUTLU bu oturumda konuşma yapacak.

Ceza Hukuku ve Ceza İnfaz Sistemi Uygulamalarında Kadınlar başlığıyla Kartepe Salonunda gerçekleştirilecek ikinci oturumun başkanlığını Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Doç. Dr. Fatma Ebru GÜNDÜZ üstelenecek. Bu oturumda Dr. Öğr. Üyesi Semih YUMAK, Dr. Öğr. Üyesi Duygu MERKİ ÇOKSEZEN ve Dr. Öğr. Üyesi Fulya EROĞLU konuşma yapacak.

Çalışma Yaşamında Kadınlar başlığıyla Pendik 1 Salonunda düzenlenecek ikinci oturum, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Doç. Dr. Gamze TURAN BAŞARA tarafından yürütülecek. Dr. Öğr. Üyesi Ayça İZMİRLİOĞLU ve Prof. Dr. Aysun BAY KARABULUT bu oturumda konuşma yapacak.

Sempozyumun üçüncü ve son oturumu Dijital Dünyada Kadınlar ve Kadın Haklarının Farklı Boyutları gündemiyle gerçekleştirilecek. Oturumun başkanlığını TİHEK Kurul Üyesi Av. Zennure BER üstelenecek. Arş. Gör. Sevda BORA ÇINAR, Doç. Dr. Fatma Elif KILINÇ, Prof. Dr. Arzu OĞUZ ve Dr. Sevim CAN son oturumun konuşmacıları arasında yer alıyor.

Sempozyum Programı

Kadin-Haklari-Sempozyumu