Tunç’tan Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavıyla İlgili Önemli Açıklama

Giresun Adalet Sarayı Yer Teslimi ve Temel Atma Töreni’ne katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hukuk fakültesi öğrenci ve mezunlarını ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Tunç, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nı kazananların avukatlık stajına başlayabilmesi, hâkimlik ve savcılık sınavına girebilmesi noktasındaki sınavın ilkinin eylül – ekim aylarında yapılacağını belirtti.

Bakan Yılmaz Tunç, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’na ilişkin şunları kaydetti:

“Hukuk fakültelerindeki eğitim kalitelerinin artırılması noktasındaki çalışmalarımız kontenjanlarla ilgili, YÖK ile ilgili devam eden görüşmelerimiz hem hukuk eğitiminin kalitesi, hukuktan mezun olan kardeşlerimizin bir ön elemeye tabi tutularak Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nı kazananların avukatlık stajına başlayabilmesi ve hakimlik ve savcılık sınavına girebilmesi noktasındaki sınavı da 2024 yılından itibaren uygulamaya koyuyoruz. Yürürlüğe giriş tarihi 2024, inşallah eylül, ekim gibi bu ilk sınavı gerçekleştirmiş olacağız.”

Hakim ve savcıların mesleğe kabul edilmeden önce 2 yıl süren adaylığının söz konusu olduğunu belirten Tunç, “Artık bundan sonra 2 yıl süren bir adaylık değil, 3 yıl süren hakim ve savcı yardımcılığı sistemine başladık. İlk sınavı 23-24 Aralık’ta yazılı sınavları yaptık, şimdi mülakatları gerçekleştirilecek ve 1000 hakim, savcı yardımcımız inşallah o sınavları başardıktan sonra göreve başlayacaklar.” diye konuştu.

Tunç, bunun bir yılının Adalet Akademisinde eğitimle geçeceğinin altını çizerek, “Diğer 2 yılı da istinafta, ilk derecede, Yargıtay’da değişik kademelerde hakim ve savcıların yanında hakim, savcı yardımcısı olarak görev yapacaklar. Usta çırak ilişkisi içerisinde kürsüye hazırlanacaklar ve 3 yılın sonunda akademideki ara sınavları da verdikten sonra Hakimler ve Savcılar Kurulumuz tarafından mesleğe kabul edilmiş olacaklar.” ifadesini kullandı.

Kaynak