Bakan Yılmaz: 189 Yeni Mahkeme Daha Kuruluyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, deprem bölgesinde ihtiyaçları karşılayacak 131 yeni mahkemenin kurulduğunu, ihtiyaç duyulması durumunda 189 yeni mahkemenin daha kurulmasıyla ilgili hazırlıkların devam ettiğini dile getirdi. Tunç, Kovid-19 izninden açık cezaevine dönecek olanlara yönelik 15 Ağustos hatırlatmasında da bulundu.


Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Elazığ’da bulunan Adalet Bakanı Tunç, Kovid-19 izninden açık cezaevine dönecek 21 bin hükümlünün, izinlerinin 31 Temmuz itibarıyla dolduğunu ve 15 Ağustos’a kadar müracaat etmeleri gerektiğini söyledi. Konu hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasal düzenlemeye gidildiğini hatırlatan Tunç, “Bu düzenlemenin içeriği şu şekilde, denetimli serbestlik tedbirine 5 yıl ve daha az süre kalanlar cezaevine dönmeyecekler ama denetimli serbestlik tedbiri için 5 yıldan fazla olanlar, yani cezası daha yüksek olanlar cezaevlerine geri dönmüş olacaklar. Bu düzenlemede kapalı cezaevlerinde barındırılan hükümlüler de açık cezaevine 3 yıl erken çıkmış olacaklar ve denetimli serbestlik olarak da açık cezaevinden 3 yıl erken denetimli serbestliğe çıkmış olacaklar. Düzenleme bu şekilde. Başvuruda 2 haftalık bir süre var. 15 Ağustos akşamına kadar geri döneceklerin başvurmaları gerekiyor. Geri dönecek yaklaşık 21 bin hükümlü var. 21 bin hükümlünün, süresi içinde müracaat etmesi lazım. O süre 15 Ağustos’ta sona eriyor. 15 Ağustos’a kadar müracaat etmeyen hükümlüler haklarını kaybetmiş, direkt kapalı cezaevine gitmiş olurlar. Müracaat ederlerse açık cezaevinde barındırılmaya devam ederler.” ifadelerini kullandı.

Depremin yol açtığı hasarlara da değinen Tunç, ağır hasarlı 15 adliyenin yerine yeni binaların yapımın devam ettiğini, ağır hasar gören 11 cezaevindeki 12 bin tutuklu ve hükümlünün de farklı cezaevlerine nakledildiğini söyledi.

Kaynak