Barolardan İstiklal Caddesi’ndeki Terör Saldırısına Tepki

Türkiye Barolar Birliği (TBB), 13 Kasım 2022 tarihinde Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör saldırısına “insanlık suçu” diyerek tepki gösterdi. TBB’den yapılan yazılı açıklamada yaşanan olaydan dolayı duyulan kaygı dile getirilirken yaşamını yitirenler ve yararlılar için üzüntü içerisinde olunduğu belirtildi.

TBB, terör saldısıyla ilgili yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

13.11.2022 tarihinde İstanbul İstiklal Caddesi’nde bir insanlık suçu işlenmiştir. Terör saldırısında hayatlarını kaybedenler ve yaralananlar için derin üzüntü, ülkemiz adına kaygı duyuyoruz.

En kutsal hak olan yaşam hakkını ve aynı zamanda tüm yurttaşlarımızın güvenlik içerisinde insan onuruna yaraşır şekilde yaşama hakkını hedef alan bu alçak saldırının tüm yönleriyle aydınlatılması hepimizin beklentisi, yetkililerin ise sorumluluğudur. Terör saldırısında hayatlarını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

Kaynak

68 Baro: Terörü lanetliyoruz!

İstanbul İstiklal Caddesi’nde yaşanan hain terör saldırısında ilk belirlemelere göre 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, onlarca vatandaşımız da yaralanmıştır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Türkiye bir kez daha terörün hain yüzü ile karşılaşmıştır. En temel hak olan “Yaşam Hakkını” hedef alan terör saldırılarını ve arkasındaki hain terör örgütlerini bir kez daha lanetliyoruz. Birlik ve beraberliğimize yapılan bu saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır!

Türkiye Cumhuriyeti’nin terörle mücadelesinde devletimizin ve milletimizin her zaman yanındayız. Bu hain terör saldırısında hayatını kaybeden canlarımız ve yaralanan vatandaşlarımız adına fail/faillerden mahkemeler önünde hesap sormak ve en ağır cezaları almalarını sağlamak, hukuki mücadele vermek barolarımızın görevi ve sorumluluğudur.

Bu görev ve sorumluluk bilinci ile soruşturmanın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.

İstanbul Barosu: Hain terör saldırısını lanetliyoruz!

İstiklal Caddesi’nde ilk tespitlere göre 6 kişinin hayatını kaybettiği, 2’si ağır 81 kişinin yaralandığı hain terör saldırısını lanetliyoruz. Patlamada  hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

İzmir Barosu: Yaşam hakkını hedef alan her türlü saldırı insanlık suçudur

İstanbul Taksim’de gerçekleşen terör saldırısını lanetliyor, faillerin, azmettirenlerin ve planlayanların bir an önce açıklığa kavuşturulmasını talep ediyoruz.

Halkı ve en temel insan hakkı olan yaşam hakkını hedef alan her türlü saldırı insanlık suçudur.

Acıdan, şiddetten ve kaostan beslenen her çeşit karanlık politik plana; demokrasi, barış ve özgürlük talebimizle kararlı bir şekilde karşı duracağımızı bildiriyor, hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

İstanbul 2 Nolu Barosu: Terör eylemini şiddetle kınıyoruz.

13 Kasım 2022 tarihinde Taksim’de gerçekleştirilen, masum insanların hayat hakkını, can ve mal güvenliğini hedef alan terör eylemini şiddetle kınıyoruz. Yaralılara acil şifalar, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Ankara 2 Nolu Barosu

İstanbul’da meydana gelen hain terör saldırısını kınıyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.