Beyaz Eldivenli Darbe

Emekli Diplomat Akın Özçer darbeler.com, için Brezilya’da gerçekleşen Beyaz Eldiven Darbesi üzerine bir makale kaleme aldı.

Makalede, ABD’den esinlenen bir başkanlık sistemiyle yönetilen Brezilya Federal Cumhuriyeti’nde yapılan 2018 başkanlık seçimlerinde oyların yüzde 55’ni alarak başkanlık koltuğuna oturan sağ muhafazakâr Sosyal Liberal Parti adayı Jair Messias Bolsonaro’nun seçim süreci mercek altına alınıyor.

Aynı zamanda emekli bir asker olan Bolsonaro’nun, ABD destekli 1964 askeri darbesiyle başa geçerek 1985’e kadar ülkeyi yöneten askeri diktatörlüğü savunduğu biliniyor. Dünya Bolsonaro’yu ABD yörüngesinde siyaset yapan, Trump döneminde Brezilya’nın Tel-Aviv Büyükelçiliği’ni alelacele Kudüs’e taşıma kararı alan isim olarak tanıyor.

Demokratik yolla seçilen Bolsonaro’yla ilgili sorun ne?

Özçer’in imzasını taşıyan makalede Jair Messias Bolsonaro’nun 28 Ekim 2018’de yapılan başkanlık seçimlerinde halkın özgür iradesiyle başkan seçilmesinin ilk bakışta normal görünmesine rağmen söz konusu sonucun o kadar da demokratik olmadığı şu cümlelerle ifade edilmekte:

Jair Balsonaro’nun tüm Latin Amerika ülkeleri gibi askeri darbelere alışkın olan Brezilya’da demokratik olarak seçilmiş bir başkan olduğu ve halkın seçimine karşı çıkmamak gerektiği de düşünebilir. Ama bu düşünce, ancak 2018 başkanlık seçimlerinin çok öncesinden başlayarak ülkeyi uzun yıllar yönetmiş olan Emekçiler Partisi PT’nin (Partido dos Trabalhadores) anketlerde önde giden adayları yargının darbeleriyle saf dışı bırakılmasaydı doğru olurdu.

Niçin “Beyaz Eldivenli” Darbe?

Özçer makalesinde, söz konusu darbe için niçin “beyaz eldivenli” tanımlaması yapıldığını şu sözlerle açıklıyor:

Beyaz eldivenli darbe derken, askeri nitelikli olmayan, silahlı kuvvetlere ihtiyaç duymayan, başka bir deyişle fazla kan dökülmesine yol açmayan ama sonuçta halkın seçtiği bir iktidarı devirmeyi amaçlayan bir tür siyasi mühendislik kastediliyor.

ABD Başkanı Biden’in Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in 3 Mart 2021 tarihinde Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmadaki “ABD artık askeri güç kullanarak rejimleri devirmeye çalışmayacak. Bu taktikleri geçmişte denedik. İyi niyetli olsalar da işe yaramadılar” sözlerini hatırlatan Özçer, ABD’nin sadece Latin Amerika’da değil dünyanın her yerinde, hoşuna gitmeyen iktidarları artık askeri değil, sadece beyaz eldivenli darbelerle devirmeye çalışacağı yorumunda bulunuyor.

Akın Özçer’in Brezilya’da Beyaz Eldivenli Darbe makalesinin tamamını ilgili bağlantıdan okuyabilirsiniz: