Bozdağ: Sadece Müteahhtilerle İlgili Soruşturma Yürütülüyormuş Yanılgısı Var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şanlıurfa Afet Koordinasyon Merkezindeki toplantıya katıldı. Başsavcı ve Şanlıurfa Valisinden aldığı bilgilere göre şehirde adalet hizmetlerinin yürütülmesinde herhangi bir sıkıntı bulunmadığını ifade eden Bakan Bozdağ, tüm illerde olduğu gibi Şanlıurfa’da da kira artışlarıyla ilgili sorunun varlığına dikkat çekti.

“Sadece afet bölgelerinde değil afet yaşamamış illerde de afet bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın oralara gidenlerin olması nedeniyle oralarda da kira artışlarında bir yükselmeyi hep beraber görüyoruz.” diyen Bozdağ, vatandaşların şikayeti durumunda Cumhuriyet başsavcılıklarının soruşturma başlatıp adli süreçleri işlettiklerini belirtti.


Kamuoyunda, soruşturmaların sadece müteahhitler üzerinden yürütüldüğüne dair bir algının olduğunun, deprem felaketi nedeniyle ceza soruşturmasına konu olanların sadece müteahhitler olmadığının altını çizen Bakan Bozdağ, “Bu yanlıştır. İşin doğrusu şudur, bir inşaatın tamamlan bir binanın temelinden bitimine kadar geçen süreç içerisinde katkısı olan herkes bu soruşturmaya dahil. Yani diyelim ki ruhsat izni veren kullanma izni veren, denetim yapan, fenni mesul, demirci, ustası, elektrikçisi, hasılı kim varsa kolon değiştirdi, birtakım tadilat yaptı imara aykırı. Bunlar da dahil olmak üzere yapı sahipleri başka kim varsa bunların hepsi soruşturulacak ve bunlarla ilgili değerlendirmeler yapılacak. Ama bunların hepsi zaman alacaktır. O yüzden soruşturmaların sonunda bilirkişi raporlarına göre kimlerin ne kadar kusurlu olduğu ya da kusuru bulunduğu tespit edilerek bunlarla ilgili işlemler yürüyecektir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak