TBMM’de AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hâkim ve savcılara yönelik sözlerine karşılık “hiç kimse yargı görevini yapan hakim ve savcılarımızı tehdit edemez. Tehdit eden karşısında her zaman hukuku bulur.” diyerek yaşananlar “kabul edilemez bir durum” olarak değerlendirdi.

Bozdağ, söz konusu davanın Birinci Daire’nin yetkisinde olduğunu hatırlatarak kendisinin hâkim, savcı veya Yargıtay Başkanı olmadığını, Adalet Bakanı olduğunun altını çizerek kendisinden kimsenin yargı kararı beklememesi gerektiğini ifade etti.

“Adalet Bakanı bu işe niye müdahale etmiyor?” diye soranların sonradan “Adalet Bakanı’nın işi mi bunlara müdahale etmek” diyeceklerini de belirten Bozdağ; “Ya bir karar verin Adalet Bakanlığı görülen bir davaya müdahale ederse mi hukuk devletine uygun davranır yoksa görülen davaya müdahale etmez, edilmesine de izin vermezse mi hukuk devletine daha uygun davranır?” diye sordu. İlgili dava hakkında konuşması durumunda “Adalet Bakanı yargıyı etkiliyor, yargıya müdahale ediyor.” denileceğini söyleyen Bozdağ, görülen bir dava hakkında yargı görevi yapanları etkilememenin, yargılamanın adil şekilde yapılmasını sağlamanın, yargılamanın adil şekilde yapılmasını engellememenin son derece önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’de işleyen bir hukuk ve usul olduğunu belirten Bozdağ, “Kararlar lehimize, aleyhimize oluşuna göre değil, Anayasa ve hukuka kanunlara uygun oluşuna göre değerlendirilir.” dedi. 


YARGI KARARLARI SİYASET TERAZİSİNDE TARTILAMAZ

“Bunun değerlendirmesini mahkeme yapar mahkeme yapar, istinaf yapar, temyiz edilir temyiz yapar temyizin kararı kesindir. Usul budur buna göre gider.” diyen Bakan Bozdağ, yargı kararlarının Türkiye’de siyasi terazide tartıldığı eleştirisinde bulundu. Kararların lehte olması durumunda “ne güzel hâkim çok iyi”, aleyhteyse “hâkim çok kötü” değerlendirmesinde bulunulduğuna dikkat çeken Bozdağ, “Yargı kararları, yargıçlar, savcılar, yargı görevi yapanlar siyaset terazisinde tartılamaz.” ifadelerini kullandı.

Yargının verdiği kararların siyasetçiler veya herhangi bir kişi tarafından tartılamayacağının altını çizen Bozdağ, bunun ancak istinaf tarafından değerlendirilebileceğini, sonrasında da Yargıtay yolunun açık olduğunu hatırlattı.

Bozdağ, açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

“Herkesin siyasi taraftarlığa göre hakim ve savcılarımıza, mahkeme kararlarına bakma gibi bir alışkanlığı edinmemeye davet ediyorum. Böyle bir alışkanlık hukuk devletiyle de yargının bağımsızlığıyla, tarafsızlığına da bağdaşmaz. Şunu da herkesin bilmesi lazım, hakim ve savcılarımıza tehdit yöneltenler onların sahipsiz olduğunu asla düşünmemelidir. Kurulumuz ve Adalet Bakanlığı kürsüde görev yapan istinafta Yargıtayda görev yapan hakim ve savcılarımızın her daim yanındadır. Devletimiz onların yanındadır. Anayasamız ve yasalarımız onların yanındadır. Kendini ve haddini bilmezlere karşı onları koruyacak pek çok mekanizma vardır. Gök kubbeyi kim başına yıkacak yargının önümüzdeki günlerde göreceğiz. Nasıl yıkacaksa da merak ediyorum bir nasıl olacaktı sonunda herhalde gösterecektir nasıl yapacağını. Ama benim söylediğim şey şu, çok net hukuka uymaya hukuka uygun davranmaya, hukuk devletine, sadakatle hareket etmeye herkes davet ediyorum.”

Kaynak