CTE, Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumuyla İlgili İddiaları Yalanladı

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü, basın-yayın kuruluşları ile sosyal medya platformlarında gündeme getirilen Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda görevli memurların “PKK Terör örgütüne üye olma suçundan” hükümözlü olarak barındırılan Emrah Y.’yi darp ve tehdit ettikleri, kendisine zorla iğne yaptıkları iddialarıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

CTE, ilgili iddialara yönelik basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında; “Görevli memurlar tarafından tutuklu Emrah Y. darp ediliyor, kendisine zorla iğne yapılıyor, tehdit ediliyor.” şeklinde yayınlanan haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yapılan incelemeler neticesinde; Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda “PKK Terör örgütüne üye olma suçundan” hükümözlü olarak barındırılan Emrah Y.’ye yönelik olarak ceza infaz kurumunda bulunduğu süre boyunca hiçbir şekilde iğne veya aşı uygulamasının yapılmadığı tespit edilmiştir.

Öte yandan; darp ve tehdit edildiğine ilişkin olarak herhangi bir şikâyetinin bulunmadığı görülmüş olup görevli memurlar tarafından adı geçene yönelik mevzuat dışı herhangi bir uygulamada bulunulmadığı, ziyaret görüşü esnasında mevcut prosedüre uygun hareket edildiği anlaşılmıştır.

Ceza infaz kurumlarımızda yürütülen tüm iş ve işlemler işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans anlayışı içerisinde ve insan haklarına saygılı bir biçimde gerçekleştirilmektedir.

Söz konusu iddialar gerçeklikten tamamen uzak, kurum ve personelimizin itibarına zarar vermeye ve kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Haber kaynak