CTE’den Seccade Açıklaması

Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü, Denizli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda seccadelere el konulduğu yönünde basında çıkan iddialarla ilgili basın açıklaması yayımladı. Yapılan açıklamada CTE Genel Müdürlüğü, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un “Din ve Vicdan Özgürlüğü” başlıklı 70/1 maddesini işaret ederek ilgili hükmün eksiksiz şekilde uygulandığını vurguladı.

CTE Genel Müdürlüğü, ilgili haberlere dair yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bazı sosyal medya platformlarında “Denizli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda seccadelere el konulduğu” şeklinde yer alan iddialarla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un “Din ve Vicdan Özgürlüğü” başlıklı 70/1 maddesinde, “Hükümlü, ceza infaz kurumunda, mensup bulunduğu dinin ibadetlerini, düzeni bozmayacak ve çalışmayı engellemeyecek biçimde serbestçe yerine getirebilir ve ibadette kullanılan eşyayı, dinî yaşamı bakımından zorunlu olan kitap ve eserleri temin ve bulunduğu yerlerde muhafaza edebilir.” hükmü yer almaktadır.

Söz konusu hüküm gereğince hükümlü ve tutukluların yanlarında bulundurabilecekleri eşya sayısına dâhil edilmeksizin, isteyen her hükümlü ve tutukluya il müftülüklerinden temin edilen veya hükümlü ve tutuklunun yakınları tarafından gönderilen ya da getirilen seccadeler verilmekte olup, söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Haber kaynak