Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Eğitim dili Fransızca olan Galatasaray Üniversitesi (GSÜ), bir devlet üniversitesidir. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde öğrenim dili Türkçe olup diğer içerikler Fransızca’dır. İngilizce, zorunlu ikinci dil olarak gösterilmektedir.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin 50 kişilik kontenjanının 25’i Türkiye ile Fransa arasında imzalanan anlaşma gereği Fransızca eğitim yapan liselerin son sınıf öğrencilerinin katıldığı ve Galatasaray Üniversitesi tarafından düzenlenen ayrı bir “iç sınav” ile belirlenir. Diğer 25 öğrenci ÖSYM’nin yaptığı merkezi sınavla alınmaktadır.

Türk ve Fransız öğretim üyelerinin görev yaptığı GSÜ Hukuk Fakültesi’nde halen iki Fransız ve kırk sekiz Türk öğretim elemanı kadrolu olarak görev yapmaktadır.

GSÜ Hukuk Fakültesi ile İsviçre’deki Neuchâtel Üniversitesi Hukuk Fakültesi arasında 2002 yılında imzalanan İşbirliği Konvansiyonu sayesinde iki üniversite arasında bilimsel alanda iş birliği ve iki fakülte arasında öğretim elemanı değişimi yapılmaktadır.

GSÜ Hukuk Fakültesi öğrencileri, Uluslararası öğrenci değişim programı SOCRATES-ERASMUS çerçevesinde  Fransa’da, Belçika’da, İsviçre’de, İtalya’da, Almanya’da ve Hollanda’da eğitimlerinin bir kısmını yapabilmektedir.

2015 – 2016 LYS sonuçlarına göre;

  • Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin taban puanı: 520,62662
  • Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin en yüksek yerleşme puanı: 558,42800
  • Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi başarı sıralaması: 64

GSÜ Hukuk Fakültesi Etkinlik Raporu:

GSÜ Hukuk Fakültesi, 03 – 04 Haziran 2016 tarihinde İş Hukuka İlişkin Sorunlarve Çözüm Önerileri 21. Toplantısı gerçekleştirdi.