Hukuk Gündemi 2021/21

24-30 Mayıs haftası haber siteleri ve sosyal ağlarda yer alan hukuk alanındaki gelişmeleri özetledik.

#24Mayıs Pazartesi

Avukat Hakları Grubu İzmir’in “Hukuk Teknolojileri” konulu çevrim içi yayınına katılan Avukat Resul Göksoy: Bilişimle ilgilenen, UYAP’la ilgili çözüm önerilerini paylaşan bir grup avukat, bir araya gelerek Barolar Birliği’ne ‘Bir bilişim komisyonu oluşturalım’ dedik. Maalesef bu talebimiz iki defa iletilmesine rağmen kabul göremedi.

#25Mayıs Salı

TBMM Genel Kurulu’nca Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliğine Ergün Şahin, Ömür Topaç, Sinan Esen, Aysel Demirel, Bilal Temel, Hamit Kocabey ve Cumhur Şahin seçildi.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, 23.09.2012 – 31.03.2021 tarihleri arasını kapsayan Bireysel Başvuru İstatistiklerinin yer aldığı bir rapor paylaştı

#26Mayıs Çarşamba

Adalet Bakanlığı’nın Giresun’da idare mahkemesi kurulması ve yargı çevresinin belirlenmesine ilişkin kararı Resmî Gazete’de yayımlandı.

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanan askeri suçların soruşturmasında uygulanacak istisnai hükümler ve kovuşturma mercilerinin belirlenmesini içeren Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Katıldığı 1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu’nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Biz; neye inanırsa inansın, hangi kökene sahip olursa olsun, herkesin inancını ifade etme, yaşama, yayma, öğrenme ve öğretme haklarını bir bütün sayıyoruz. Türkiye, insanları haklarıyla yaşatma başarısı ile dünyaya örnek oluyor.” açıklamasında bulundu.

Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, adli süreçte mağdur odaklı yaklaşımı desteklemek amacıyla Mağdura Yaklaşım Kılavuzu yayımladı.

Avukat Hakları Grubu Samsun’un çevrim içi yayınına katılan Avukat Ömer Aykul: Ekolojik hukukun odak noktası canlı sistemlerin olduğu hukuktur. Orman hukuku, toprak hukuku, biyolojik çeşitlilik, deniz hukuku, kıyı hukuku, ve sularla ilgili hukuk  ekolojik hukuka girer.

#27Mayıs Perşembe

AK Parti milletvekillerinin TBMM Başkanlığına sunduğu Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na, Halil Koç, Mehmet Akif Ekinci, Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı İbrahim Kolcu ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Yıldırım‘ı atadı.

#28Mayıs Cuma

Ankara Barosu, İstanbul Sözleşmesi’nden Çekilmeye Dönük Siyasal ve Hukuka Aykırı İrade açıklamasına karşı Venedik Komisyonuna başvuru yapıldığını duyurdu.