Hukuk Gündemi 2021/35

30 Ağustos – 5 Eylül 2021 haftasında hukuk alanında öne çıkan başlıkları derledik. Geride bıraktığımız haftanın gündemini 2021-2022 Adli Yıl Açılışı dolayısıyla yapılan açıklamalar belirledi.

#01Eylül Çarşamba

Yapımı tamamlanan Yargıtay Yeni Hizmet Binası ve 2021-2022 Adli Yıl Açılış Törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Yeni adli yılda, hem adalet teşkilatımızı, hem milletimizi rahatlatacak yargı reformu çalışmalarımızı hızlandıracağız. İnsanlığın adalet arayışının menzilinin kıyamete kadar süreceğinin bilinciyle, bu çalışmalarımıza kesintisiz şekilde devam edeceğiz.

2021-2022 Adli Yıl açılışı dolayısıyla Anıtkabir ziyaretinde bulunan heyete başkanlık eden Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Misak-ı Milli Kulesi’ndeki Anıtkabir Özel Defterine yazdığı mesajda “İfa ettiğimiz vazifenin içinde yaşadığımız toplum için yaşamsal önemi, bizi özverili çalışmaya yönelten en önemli etkendir. Yargıtay, devlet ve toplum hayatında üstlendiği önemli rolün farkında olarak, dünyadaki en yüksek adalet standartlarını uygulamanın azim ve kararlılığı içindedir.” ifadelerini kullandı.

2021-2022 Adli Yıl Açılış Mesajı yayımlayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Şüphesiz, en iyi reform, en iyi uygulamadır. Türk yargısının insan haklarına dayalı hukuk devleti ilkesinin ışığında, her bir yeniliği en iyi şekilde uygulamaya devam edeceğine inancım tamdır.

Adli Yıl açılışı kapsamında basın açıklaması yapan Adana Barosu Başkanı Av. Semih Gökayaz: Hâkimler ve savcıların mesleğe kabulleri yargının en önemli sorunlarındandır. Hâkimlik ve savcılık mülakatlarının ve mesleğe kabullerin liyakata göre değil taraftarlığa göre yapıldığı, şeffaf değil kapalı kapılar ardında yapıldığı, bilgiye göre değil fişlemeye göre yapıldığı bir düzende hakim ve savcıların adalet dağıtması beklenemez. Hâkim ve savcılığa kabulde şeffaf, objektif, eşitlikçi, bilgiye ve liyakata dayalı bir sınav sistemi derhal hayata geçirilmelidir.

Yeni adli yıl açılış töreninde konuşan Sakarya Barosu Başkanı İlknur Ebiz Yıldız: Temel hak ve özgürlükleri ödünsüz savunacağız. Adalet arayan herkesin yanında dün olduğu gibi bugün de yer almaya devam edeceğiz. Kanunilik ilkesinin önemini hatırlatmaya devam edeceğiz. Savunma mesleğinin önündeki engellerinin kaldırılması için mücadeleye devam edeceğiz.

Hâkimler ve Savcılık Kurulu; Hâkimler ve Savcılar Kurulu İkinci Dairesi tarafından değerlendirme aşamasındaki 24. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı Adaylarının mesleğe kabullerinin yapılması halinde, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından kura kararnamesinde değerlendirilmek üzere, adayların varsa mazeretlerini, aşağıda bulunan link üzerinden T.C. kimlik numarası ile sicil numaralarını girerek 7 Eylül 2021 Salı günü mesai bitimine kadar göndermelerini istedi.

Avukat Hakları Grubu İzmir adına Av. Orhan Bakkal, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi yabancı öğrenci kontenjanıyla ilgili YÖK’e yapılan başvurunun reddi üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna (Ombudsmanlık) şikâyet yoluna gitti.

Yeni adli yıl açılışı dolayısıyla Muğla Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende konuşan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı: Yangınlara ilişkin soruşturmaları çok yönlü olarak ve titizlikle yürütüyoruz. İster kasten olsun ister tedbirsizlikle ormanları yakan herkes adalet önünde hesap verecek. Muğla ve ilçelerindeki orman yangınlarıyla ilgili 15’in üzerinde soruşturma dosyası açıldı.

2021-2022 Adli Yılı dolayısıyla basın açıklaması yayımlayan Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun: Avukatlara yönelik saldırılarda etkin soruşturma yürütülmemesi, saldırganların çoğunlukla tutuksuz yargılanmaları, Bursa dahil birçok ilde baroların katılma taleplerinin kanuna aykırı şekilde reddedilmesi, faillerin hak ettikleri şekilde cezalandırılmaması, avukatın uyuşmazlığın tarafı gibi görülmesi yeni saldırıların önünü açmış ve açmaya devam etmektedir.

Yeni Adli Yıl açılış töreninde konuşan İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel: Üzülerek söylemem gerekiyor, son dönemlerde yapılan bir araştırma yargıya olan güvenin yerle yeksan olduğunu gösteriyor. Bir dönemin en saygın, en güvenilen kurumları arasında yer alan yargı mekanizması maalesef yurttaşların gözünde o güveni yitirmeye başlamış, bir erozyon yaşıyor.

#02Eylül Perşembe

Yargıtay Başkanlığı, Temyiz Mahkemelerinde Mükemmeliyet konulu sempozyum gerçekleştirdi. Temyiz mahkemelerinin daha iyi çalışabilmesi için yapılması gerekenler konusunda fikir alış verişinin yapıldığı sempozyuma 12 ülkeden yüksek mahkeme başkanları ve başsavcılar katıldı.

İstanbul Barosu, 1 Eylül 2021 tarihinde yeni Adli Yılın başlaması nedeniyle düzenlenen törenlerin yeni Yargıtay Binasının açılışı ile birlikte gerçekleştirilmesi ve bu vesileyle Diyanet İşleri Başkanının da katılımıyla ve Yargı mensuplarının da cübbeleriyle dualı açılış yapılmasının toplumun önemli bir kesiminde tepkilere neden olduğunu belirten bir basın açıklaması yayımladı.

#03Eylül Cuma

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Uzlaşmak, el sıkışmak, helalleşmek… Bizi biz yapan güzel değerlerimiz. Bu anlayışıyla daha etkin hale getirdiğimiz arabuluculuk, hukuk sistemimiz için büyük bir kazanım. 1,5 milyon dosyada tarafların el sıkışmasına vesile olan tüm arabuluculara teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp uygulamasını kullanmak isteyen kullanıcıların kişisel verilerinin işlenmesine ve yurt dışında bulunan üçüncü taraflara aktarılmasına açık rıza verilmesini içerecek şekilde Hizmet Koşullarının ve Gizlilik İlkesinin güncellendiğini, bu kapsamda açık rıza vermeyen kullanıcıların uygulamayı kullanamayacağına ve hesaplarının silineceğine dair bilgilendirme iletildiğini tespit eden Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), WhatsApp LLC’ye 1.950.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

#04Eylül Cumartesi

Aksaray Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen Önder 18. İmam Hatipliler Kurultayına katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: …reform irademizi daha güçlü bir şekilde sürdüreceğiz. Birileri statükodan memnun olur. Neden? Statüko onların mesleğidir, statüko onların ekmek kapısıdır ama statüko ile de mücadele edeceğiz. Reformlarımızı bu milletin lehine geliştireceğiz. Bu hepimizin üzerine düşen görevdir. Statüko, beyaz Torosları ve faili meçhulleri sever ama biz statükoyu, beyaz Torosları siyah Audilere, faili meçhulleri 2023’lere taşıyan, taşımak isteyen zihniyet ile de mücadele edeceğiz, reformları sürdüreceğiz. Yeni anayasayı milletimizle beraber yapacağız.

#05Eylül Pazar

Adalet Bakanlığı, Samsun’un Çarşamba ilçesinde 61 yıldır çözülemeyen ve 26 kişinin taraf olduğu arazi anlaşmazlığın Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında arabuluculuk uygulaması sayesinde 8 ayda çözüme kavuşturulduğunu duyurdu.

anayasa.gov.tr’den devam et