Hukuk Gündemi 2021/40

04-10 Ekim haftasında hukuk dünyasında Anayasa Mahkemesi’nin kararları ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün açıklamaları ön plana çıktı.

#04Ekim Pazartesi

Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” sebebiyle Ankara Barosu Eğitim Merkezinde Hayvan Haklarını Koruma Semineri düzenledi. 

#05Ekim Salı

Hâkimler ve Savcılar Kurulunun (HSK), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) iltisak ve irtibatı sebebiyle 13 hâkim ve savcının meslekten çıkarılmasına dair kararı Resmî Gazete’de yayımlandı. Kararda “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile iltisak ve irtibatlarının olduğu sabit görüldüğünden adı geçenlerin, 7145 sayılı Kanun’un 26’ncı maddesi ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 35’inci maddenin (A) fıkrası uyarınca meslekte kalmalarının uygun olmadığına ve ayrı ayrı olmak üzere meslekten çıkarılmalarına oy birliği ile karar verildi.” ifadelerine yer verildi.

Anayasa Mahkemesi, 34 kişinin hayatını kaybettiği Suruç saldırısıyla ilgili 13 kişinin yaptığı başvuruyla ilgilili “Canlı bomba saldırısı önlenemediği için görevi ihmal eden kamu görevlisi hakkında adli para cezasına hükmedilmesi nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilemez olduğu” yönünde karar verdi.

Macaristan’daki Gödöllö Kraliyet Sarayı’nda düzenlenen Avrupa Konseyi Adalet Bakanları Konferansı’nda Konsey üyesi ülkelerin bakanlarına ve heyet üyelerine hitap eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Yargının dijital dönüşümünü çok erken tarihlerde ülkemiz başlattı. Bu süreçte bilişim altyapısı ve uygulamalarıyla ayrıcalıklı bir yerde durmaktayız.

Hukuk ve Değişim Derneği Başkanı ve Ankara 2 No’lu Baro Kurucular Kurulu Üyesi Av. Eyüphan Korkmaz ile beraberindeki avukatlar, 2 bin 50 avukatın imzasının yer aldığı kuruluş dilekçesini Türkiye Barolar Birliğine teslim etti.

Yeni yasama yılının ilk Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, Meclis Başkanlığı tarafından “Gelen Kağıtlar” listesinde yayımlandı. HDP’li 3 ve DBP’li 1 milletvekiline ait 4 dokunulmazlık dosyası, Anayasa ve Adalet Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyona havale edildi.

#06Ekim Çarşamba

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, “çiftçiye vergi indirimi, cirosu 240 bin TL’nin altındaki 850 bin küçük esnafa vergi muafiyeti, internet üzerinden para kazananlara vergi kolaylığı sağlanması” gibi ayrıntıların yer aldığı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini görüşerek kabul etti

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, 27.09.2021 tarihli kura kararnamesiyle atananlar ile diğer hâkim ve Cumhuriyet savcılarının mazeret talepleri değerlendirilerek 06.10.2021 tarihi itibarıyla karara bağlanan kararnameler ilan edildi.

#08Ekim Cuma

Mardin’de düzenlenen Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları programında konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Adli süreçlerde yalnız değilsiniz diyoruz ve esasen bu anayasamızın, kanunlarımızın, hukukun evrensel emridir, prensibidir. Hukuk devleti tam da bunun için vardır. Herkesin hukukunu korumak, herkesin hukuktan nasibini alması ve mutmain olması için vardır. Vatandaş memnuniyeti, insan yararı neredeyse hukuk oradadır, orada olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, “Kurumsal Eğitim Ziyaretleri Projesi” kapsamında Ukrayna Büyükelçiliğinin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Ukraynalı hâkim ve avukatları kabul etti.