TBB: İnfial Gösterip Ertesi Gün Unuttukça Çocuk İstismarıyla Daha Çok Karşılaşacağız

Türkiye Barolar Birliği (TBB), altı yaşındaki kız çocuğunun imam nikahıyla evlendirilip cinsel istismara maruz bırakıldığı iddiasıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Adli sürecin sonuna kadar ve etkin şekilde takip edileceğinin vurgulandığı açıklamada bugün tepki gösterilip yarın unutulması durumunda çocuk istismarı vakalarıyla daha çok karşılaşılacağının altı çizildi.

TBB’den konuyla ilgili yapılan yazı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Henüz altı yaşında iken ailesi tarafından gelinlik giydirilip “evlilik” adı altında ömür boyunca sürecek bir tecavüzün daimî mağduru yapılan çocuğun adli makamlara yansıyan şikayeti üzerine öğrendiklerimiz kamu vicdanını derinden sarsmıştır.

Maalesef ülkemizin yakın tarihi, sistematik olarak istismara uğrayan çocukların trajedilerine ve bu trajedileri meşrulaştıran beyanlara sahne olmuştur. Biliyoruz ki; çocuk istismarı önümüze çıktığında infial gösterip, ertesi gün unuttukça bu örgütlü kötülükle daha çok karşılaşacağız.


Laik cumhuriyetten uzaklaştıkça, çocukları cinsel bir obje olarak gören karanlık zihniyete karşı çıkmadıkça, çocukların sözde evliliklerin tarafı olabileceğine dair anlayışı bütün toplum olarak mahkûm etmedikçe daha çoklarıyla karşılaşacağız.

Çocuğun cinsel istismar ve sömürüsünün en ağır biçimine evlilik adını verdikçe daha çoklarıyla karşılayacağız.

Türkiye Barolar Birliği olarak çocuklara yönelik istismarın, cinsel sömürü ile şiddetin son bulması için; çocuk istismarında bireysel, ailesel, toplumsal ve kurumsal faktörler ortaya konularak istismarı önleme programlarının devlet politikasında yer almasının önemini bir kez daha belirtiyor ve altı yaşında bir çocuğu seneler süren sistematik bir istismarın mağduru yapanların hak ettikleri cezayı almaları için adli süreci sonuna kadar ve etkin şekilde takip edeceğimizi kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Kaynak