Trabzon Barosundan Trabzonspor – Fenerbahçe Maçı Olaylarıyla İlgili Açıklama

Trabzon’da 17 Mart’ta düzenlenen Trabzonspor – Fenerbahçe maçında yaşanan olaylar ve sonrasında devam eden süreçlerin hukuki boyutuyla ilgili Trabzon Barosu, X platformu hesabından bir basın açıklaması yayımladı. Taraftarların sahaya yabancı madde atmasının ve saha içerisine girmesinin tasvip edilmediğinin belirtildiği açıklamada Trabzon şehrini, Trabzonluları ve Trabzonspor camiasını olayların sorumlusu olarak göstermeye yönelik suçlayıcı ve hakarete varan tüm eylem ve söylemlere ilişkin başlatılacak her türlü hukuki sürecin takipçisi olunacağı vurgulandı.

Trabzon Barosu Başkanı Av. Duygu Keleş Aydın’ın imzasıyla yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Kamuoyunun malumu olduğu üzere 17.03.2024 tarihinde ilimizde gerçekleşen Trabzonspor – Fenerbahçe müsabakasında yaşanan olaylar ve sonrasında devam eden süreçlerin hukuki boyutu üzerine bir açıklama yapmak zarureti olmuştur.

Müsabakanın günler öncesinde yapılan açıklamalarla başlayan gerginliğin, olay günü özellikle bazı sporcuların ısrarlı tahrikleri sonucunda daha da arttığı ve müsabaka sonunda bir kısım seyircilerin saha içerisine girmesiyle olayların daha vahim bir hal aldığı anlaşılmaktadır. Olay günü yaşananların başlangıcına ve devamına ilişkin görüntülerden; taraftar, teknik ekip yahut sporculardan kimlerin, ne şekilde olaylara müdahil olduğunun net olarak tespit edilebildiği görülmektedir. Yapılacak soruşturma ve yargılamalar ile; haksız eylemde bulunanlar tespit edileceği gibi elbette ortamın gerilmesine sebep olan, haksız tahrik oluşturan eylemleri gerçekleştiren şahıslar da tespit edilecek ve yine hangi eylemlerin meşru müdafaa kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği de sübuta erecektir.

Trabzon Barosu olarak, taraftarların sahaya yabancı madde atmasını yahut saha içerisine girmesini tasvip etmemekle birlikte, hem olay gününe ilişkin olarak yürütülecek yargılamanın hem de müsabaka sonrasında gerek görsel ve yazılı basın gerekse de sosyal medya hesapları üzerinden; Trabzon şehrini, hemşehrilerimizi ve Trabzonspor camiasını olayların sorumlusu olarak göstermeye yönelik, suçlayıcı ve hakarete varan tüm eylem ve söylemlere ilişkin başlatılacak her türlü hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Trabzon Barosu Yönetim Kurulu Adına Av. Duygu KELEŞ AYDIN Trabzon Barosu Başkanı

Kaynak