Türkiye’nin Ünlü Hukukçuları

Adnan MENDERES

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Adnan Menderes, Serbest Cumhuriyet Fıkrası, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti’de aktif siyasette bulunmuştur. 1950-1960 yılları arasında başbakanlık yapan Menderes, 1961’de yapılan bir darbe sonucu Yassıada’da idam edilmiştir. 1990 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi, Adnan Menderes hakkında iade-i itibar yasası çıkarmıştır.

ahmet necdet sezer

Ahmet Necdet SEZER 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra çeşitli yerlerde hakimlik yapan Ahmet Necdet Sezer, yine Ankara Üniversitesinde yüksek lisans yaptıktan sonra Yargıtay üyeliğine seçildi. Daha sonra Anayasa Mahkemesi üyesi olan Sezer, Anayasa Mahkemesi Başkanlığına kadar yükseldi. Bir hukukçunun çıkabileceği kariyer merdivenlerinin hepsini sırayla çıktıktan sonra 2000 yılında TBMM tarafından onuncu cumhurbaşkanı seçildi ve 2007 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Ali KIRCA

Ali Kırca; Deniz Harp Okulu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyarak çeşitlendirdiği eğitim hayatından sonra gençliğinden itibaren ilgi duyduğu televizyon sektörüne adım atmıştır. TRT’de muhabir olarak işe başlamış daha sonra farklı kanallarda çalışmış ve Türkiye’nin ilk anchorman’i olarak ünlenmiştir. Ayrıca hukuk fakültesinden 40 yılda mezun olmuştur ve kendisi de bunu “Guinness Rekorlar Kitabı’na girdim.“ diyerek espri konusu yapmaktadır.

alpay

Alpay NAZİKİOĞLU

Alpay ismiyle bilinen Türk pop şarkıcısı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Ailesinin isteği üzerine hukuk okuduğunu söyleyen Alpay, mezun olduktan sonra kariyerini müzik alanında devam ettirmiş, başarılı bir yorumcu ve besteci olmuştur. Romantik folk ve rock tarzında deneysel müzikler yapmış, uzun yıllar devam ettirdiği müzisyenlik hayatı boyunca çok sayıda albüm çıkarmıştır.

armağan çağlayan

Armağan ÇAĞLAYAN 

Medya ve Televizyon dünyasından tanıdığımız Armağan Çağlayan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okumuş ve sonrasında İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Ancak meslek hayatını öğrencilik kadar sevmemiş olacak ki Kocaeli Bürosunda avukatlık stajını yaptıktan sonra avukatlığı bırakmış ve İstanbul’a dönmüştür. Bir yapım şirketinde işe başladıktan sonra genel müdürlüğe kadar yükselen Çağlayan, aynı zamanda televizyon ekranlarında da karşımıza çıkmaktadır.

bülent arınç

Bülent ARINÇ 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Bülent Arınç, uzun yıllar Manisa’da serbest avukatlık yaptı. Gençlik yıllarından itibaren siyasete ilgi duydu, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisinde aktif olarak görev aldı. 2002-2007 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevinde bulunan Arınç, halen Başbakan Yardımcılığı, Bursa milletvekilliği ve hükûmet sözcülüğü görevlerini yürütmektedir.

ece temelkuran

Ece TEMELKURAN

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Ece Temelkuran, daha mezun olmadan gazetecilik yapmaya başlamıştır. Çeşitli dergilerde yazmış, çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmış ve birçok kitap çıkarmıştır. Kadın hareketleri konusunda önemli çalışmalar yapan Temelkuran, aynı zamanda pek çok ödül almıştır.

necati cumalı

Necati CUMALI

Önemli edebiyatçılarımızdan biri olan Necati Cumalı, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu. Üniversite yıllarında başlayan edebiyat ilgisi, avukatlık yaptığı yıllarda hukukçuluğunun önüne geçti ve hayatını edebiyat adamı olarak kazanmaya karar verip avukatlığı bıraktı. Hikayeden tiyatroya pek çok alanda önemli ödüller alan Necati Cumalı’nın eserlerinde, avukatlık yıllarındaki izlenimleri açıkça görülür.

Nuri PAKDİL

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun, yazar ve fikir adamı olan Nuri Pakdil; lise yıllarından itibaren edebiyatla ilgilenmiş ve pek çok dergi çıkarmıştır. Mezun olduktan sonra bir süre hukuk müşaviri olarak çalışmış ancak bu görevini bırakmıştır. Kendi yayınevini kurmuş ve hayatını bu alanda devam ettirmiştir. Türk edebiyatının yedi güzel adamı olarak anılan isimlerden birisidir.


Bu yazıya ek olarak Hukukçu olduğu pek bilinmeyen ünlüler başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.