Av. Metin Öztosun: Katil Zanlısını da Bir Avukat Savunacak

İstanbul Barosu üyesi Av. Servet Bakırtaş’ın Bakırköy’deki ofisinde öldürülmesi üzerine Bursa Barosu üyesi avukatlar Bursa Adalet Sarayı bahçesinde protesto için bir araya geldi. Protestoya Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun, TBB Başkan Yardımcısı Av. Gürkan Altun ve Bursa Milletvekili Av. Nurhayat Altaca Kayışoğlu da katıldı.

Öztosun yaptığı basın açıklamasında “Dün İstanbul Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Avukat Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu.” ifadelerini kullandı.

Avukatlara yönelik bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleştirilen saldırıların, avukatların mesleklerini yaparken hangi tehditlerle karşı karşıya olduklarının ötesinde bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da gözler önüne serdiğine dikkat çeken Öztosun, “Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır.” dedi.

Bildiri yazmak ve yas tutmaktan artık bıktıklarını ifade eden Öztosun, sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetlerinin de acılarını hafifletmediğini söyledi. “Her bir avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği” diyen Öztosun, savunma olmazsa yargılamanın da olmayacağını, söz konusu katil zanlısının da yine bir avukat tarafından savunulacağını vurguladı.

Dilenen sabırların avukat ölümlerine yararı olmayacağını, Avukat Servet Bakırtaş’la birlikte verilen canın, taşan sabrın durdurduğu son yürek olmayacağını belirten Öztosun, “Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Av. Öztosun basın açıklamasını “Canlarımız yitirdiğimiz bu günde mali sorunları konuşmanın uygun olmayacağını düşünüyor  Mesleklerimizi can güvenliği içinde yapmak ve diğer tüm sorunlarımızı daha görünür kılmak için bayramdan sonra Adliye önünde yapmaya başlayacağımız açıklama ve eylemlerle birlikte can güvenliklerimiz  ve acil tüm taleplerimiz sağlana kadar CMK ve OCAS sistemini kapamak dahil tüm yapacağımız eylemlerde desteğinizi talep ediyorum.” sözleriyle noktaladı.

Haber kaynak