Avukat Filiz Saraç Kimdir?

1988 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Filiz Saraç, yüksek lisansını “Ceza Hukukunda Bina Çökmeleri” konulu teziyle Kamu Hukuku Dalında tamamladı. 1990 yılında serbest avukatlık yapmaya başlayan Saraç, İngiltere’de MBA işletme hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra 1996 yılında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’na seçildi.

Yönetim kurulu üyeliğinden istifa ederek Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun kuruluşunda görev alan Avukat Filiz Saraç, genel sekreterlik görevini üstlendiği 2002 yılında İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı İstanbul Barosu genel kurulu seçimlerini kazandı.

Aynı dönem Sağlık Çalışma Grubu’nu kurarak “Türkiye Barolar Birliği Avukat Sağlık Yardım Sistemi”nin temelini oluşturan çalışmaların da koordinatörlüğünü yürüttü. İstanbul Barosu 125. Yıl Belgeseli’ni hazırlayan ekibin başında yer alan Saraç, 2004-2006 döneminde İstanbul Barosu başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Yeditepe Üniversitesinde altı yıl “Avukatlık Hukuku ve Meslek Kuralları” ve “Uygulamalı Hukuk, Kurgusal Dava, Hukuk Kliniği” dersleri veren Saraç, 2006’dan itibaren Türkiye Barolar Birliği delegesi ve TBB eğitim danışma kurulu üyesi olarak görev yapmaya başladı. Staj eğitim merkezi yürütme kurulu üyeliği yaptığı 2010-2012 döneminde kurgusal dava derslerinin formata bağlanması için çalışmalar yürüttü.

İstanbul Barosu delegeleri ön seçimiyle 2017-2021 döneminde Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Saraç, TBB yönetim kurulu üyesi olarak “Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi” ortak projesine katıldı, Türkiye Kadın Hukuk Komisyonu Koordinatörlüğü ve Türkiye Barolar Birliği CMK komisyon başkanlığı yaptı.

Ortak yazarlı Ceza Hukukunda Bina Çökmeleri, Deprem Hukuku ile Stajyer Avukatın Hak ve Yükümlülükleri kitaplarında yazar olarak katkı sunan Av. Saraç, afet hukukuna ilişkin makaleler kaleme aldı.

Eşi tarafından katledilen Av. Müzeyyen Boylu’nun ve görevi başında şehit edilen Av. Ersin Arslan’ın davalarında TBB adına müdahil olarak görev alan Saraç, 2015’te AHİM nezdinde afetlere ve sağlıklı çevrede yaşam hakkına ilişkin hak ihlali verilen Mehmet Özel Türkiye Davası’nın başvurucu vekilliğini üstlendi.

Kadın hakları konusunda pek çok panel ve konferansta görev alan Saraç, 2010 yılında halka temel hukuk eğitim amacıyla başlatılan “Hukuk Okur Yazarlığı” çalışmalarını meslektaşlarıyla birlikte kesintisiz 10 yıl sürdürdü. Proje, Saraç’ın başkanlığında, 2017 yılında Türkiye Barolar Birliği aracılığıyla tüm Türkiye’ye yayılarak barolar nezdinde yürütüldü.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Maltepe Şubesi Onur Kurulu  ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği üyesi olan Saraç, Kamu Yararını Savunma Derneğinin kurucusu ve onursal başkanıdır. 

İstanbul Barosu 52. Genel Kurulunda Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun başkan adayı olan Avukat Filiz Saraç, 7 bin 101 oy alarak İstanbul Barosu başkanlık koltuğuna oturan otuz birinci isim oldu. Saraç, aynı zamanda İstanbul Barosuna başkanlık eden ilk kadın olarak da baronun tarihine geçti.