Bakan Bozdağ: Türk Yargısı, Darbecilere İlk Kez Biat Etmedi

Yargıda Birlik Derneği Başkanı Birol Kırmaz ve Yönetim Kurulu Üyelerini ağırlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesinin aralıksız samimi, kararlı etkin bir şekilde devam edeceği mesajını verdi.

“Hem FETÖ ile hem PKK ile hem DHKPC ile hem de bilumum diğer terör örgütleriyle nasıl kararlı bir mücadele yapıldıysa bundan sonra da aynı kararlılıkla ve etkinlikle aralıksız mücadele devam edecektir.” diyen Bozdağ, 12 Ekim 2014 tarihindeki HSK seçimlerinin FETÖ terör örgütünün belini kıran en önemli gelişmelerden biri olduğunu hatırlattı:

Türkiye’de FETÖ terör örgütünün belini kıran pek çok şey olmuştur ama en önemlilerinden bir tanesi 12 Ekim 2014’teki HSK seçimidir. O dönemde yaşadıklarımızı sizler de biliyorsunuz ve yargının üzerinde kurdukları tahakkümü yargının tarafsız ve bağımsız görüntüsünü kaybedişini hep beraber yaşadık ve buna karşı Yargıda Birlik, büyük bir mücadele verdi. Türkiye’nin dört bir yanında, 81 ilinde bütün ilçelerinde gerçekten büyük bir mücadele verdi. O zaman ki adıyla HSYK seçimi 12 Ekim 2014’te FETÖ’nün belini kıran bir sonuçla neticelendi.

Türk Yargısı Üzerine Gölge Düşürülmeye Çalışılıyor

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Türk yargısının hızla hareket ettiğini vurgulayan Bozdağ, “Türk yargısı ilk defa darbecilere biat etmemiş, meydan okumuş ve onların yakalanması, gözaltına alınması, tutuklanması süreçlerini başlatmış, demokrasiye ve hukuka, hukuk devletine sonuna kadar sahip çıkmıştır. O yüzden de bütün yargı mensuplarına darbe teşebbüsü sırasında demokrasiden yana, insan haklarından yana, hukuk devletinden yana ve Anayasamızdan ve milletimizden yana koydukları tavırdan dolayı da hassaten buradan bir kez daha şükranlarımı ifade etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası alanda Türk yargısının üzerine düşürülmek istenen pek çok gölgenin varlığına işaret eden Bekir Bozdağ, Türkiye’deki yargı sistemi verilen kararlar ve uygulamalar üzerinden hukuk devleti ile adalet anlayışımızın belli çevreler tarafından yıpratılmak istendiğine dikkat çekti: Buna da fırsat vermeyeceğiz. Çünkü sizin kararlarınız, yaptığınız işler o bütün gölgeleri dağıtacak, karanlığı aydınlatacak, milletin ve devletin hukukunu hem içeride, hem dışarıda güçlü bir şekilde koruyacaktır. Ben buna yürekten inandığımı bir kez daha ifade etmek isterim.

Haberin ve fotoğrafın kaynağı