Bozdağ: Eleştirilerde Ölçüyü Korumakta Fayda Var

Diyarbakır’da Silvan Karayolu kenarında depremzedelerin kaldığı çadır kenti ziyaret eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçmiş olsun dileklerini ileterek vatandaşların taleplerini dinledi.

Diyarbakırda barınma ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için cami, spor salonu, sosyal tesis, misafirhane gibi bütün kapalı mekanların hızlıca depremzedelerin kullanımına sunulduğunu belirten Bakan Bozdağ, Diyarbakır’da ilk etapta 9 ayrı çadır kent kurularak ilk gün 200 bin vatandaşın bu şekilde geçici barınma sorununun çözülmeye çalışıldığını söyledi.

Kalıcı barınma alanları oluşturma çalışmalarının süratle devam ettiğini, Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenci yurtlarının yanında ihtiyaç olması durumunda ortaöğretim yurtlarının da depremzedelere tahsis edilebileceğini ifade eden Bozdağ, konteyner kent kurma çalışmalarının da devam ettiği bilgisini paylaştı.


Elektrik, su ve kanalizasyonda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını, Kızılay’la birlikte diğer kurumların da çalışmalarını bizzat yerinde incelediklerini ifade eden Bozdağ, kanalizasyon sularının ve atıkların Dicle Nehrine döküldüğü yönündeki iddiaları da yalanladı. Bozdağ kanalizasyon sularının ve atıkların tamamının Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin arıtma tesisinde arıtıldığını, ve Dicle Nehri’nin kirletilmesine yönelik bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

“Kızılay nerede?” diyenlerin Diyarbakır’a geldiklerinde Kızılay çadırlarını, ikramlarını, gayretlerini rahatıkla görebileceklerini dile getiren Bakan Bozdağ, Kızılay’ın sadece Diyarbakır’da değil depremden etkilenen tüm bölgelerde en üst düzeyde yardıma koştuğunun altını çizdi.

“Her konuda dürüst olmak gerekir. Eleştiride de değerlendirmede de bir ölçüyü korumakta fayda vardır.” diyen Bozdağ, devletin tüm imkanlarıyla deprem bölgesinde sefer olduğunu ve duruma hâkim olduğunu vurguladı. Bozdağ Kızılay’ın da AFAD’ın da vatandaşı hiçbir şekilde yalnız bırakmadığının altını çizdi.

Kaynak