TİHEK, Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesiyle Mutabakat Zaptı İmzaladı

Doha’da düzenlenen “İklim Değişikliği ve İnsan Hakları Uluslararası Konferansına” katılan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Heyeti, konferans sonrası bir ara geldikleri Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesiyle kurumsal iş birliği alanlarına yönelik mutabakat zaptı imzaladı.

İklim Değişikliği ve İnsan Hakları Uluslararası Konferansı; Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Arap Devletleri Ligi, Küresel Ulusal İnsan Hakları Kurumları İttifakı iş birliğinde düzenlenen konferansa TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Kurul üyeleri Av. Zennure Ber ve Ünal Sade ile Uzman Yardımcısı Gizem Sefer’den oluşan heyet katıldı. TİHEK Başkanı Kılıç, “İklim Değişikliği ve İnsan Hakları: Etkiler ve Yükümlülükler” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç

Konuşmasında iklim değişikliğinin “yaşam, sağlık, gıda, barınma ve su” hakları dahil olmak üzere çok sayıda insan hakları açısından olumsuz etkilere yol açacak kadar büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kılıç, Türkiye’de 6 Şubat’ta yaşanan depremi ve duyulan derin üzüntüyü de konferans gündemine taşıdı. İklim değişikliği kapsamında ırk adaleti krizine ve iklim adaleti kavramsallaştırmasına değinen Kılıç, iklim krizinin temel bir insan hakları meselesi olduğu gerçeğinin kabul edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konferans konuşmalarının ardından Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Maryam bint Abdullah Al-Attiyah ile bir araya gelen TİHEK Heyeti, Komiteyle kurumsal iş birliği alanlarına yönelik mutabakat zaptı imzaladı.

Kaynak