Bozdağ: Savcılıklar Gereğini Takdir Edecektir

Diyarbakır’da depremzedeler için kurulan çadır kenti ziyaret eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremle ilgili çok fazla dezenformasyon olduğunu belirterek “Piyasada dolanan yalanların hangisini yalanlayacağımızı şaşırdık.” ifadelerini kullandı.

“Yalan var. Algı operasyonu var. Maalesef bu felaket dönemlerinde yalan daha çok itibar da görebiliyor.” diyen Bozdağ, yalan bilgilerin doğrularını anlatabilmek için günlerdir uğraşıldığını belirterek vatandaşları da söz konusu yalanlara karşı dikkatli olmaları yönünde uyardı.

İnsanlar can derdinde ve herkes sevdikleriyle uğraşırken buradan hesap kitap yapan ahlak ve şeref yoksunu olanlara karşı vatandaşların ahlaklı ve hukuktan yana duruşunu muhafaza etmesi gerektiğini vurgulayan Adalet Bakanı Bozdağ, yalan bilgilere değil devletin resmî makamlarının açıklamalarına itibar edilmesi çağrısında bulundu.


Cumhuriyet savcıları adli tahkikatları başlattı

Depremin yaşandığı tüm illerde Cumhuriyet savcılıklarının adli tahkikatları başlatıldığını, re’sen ilk günden itibaren konunun adli yönden soruşturulduğunu hatırlatan Bozdağ, “Delillerin toplanması, cenazelerin kimliklendirilmesi, defin işlemleri ve diğer bütün hukuk açısından lazım gelen ne tür delil varsa bunların değerlendirilmesi, değerlenmesi yapılmaktadır.” dedi. Yıkılan binalarla ilgili sorumluluğu olan kişilerin isimlerinin tespit edildiğini de söyleyen Bozdağ, belediyelerden, Çevre Şehircilik İl Müdürlüklerinden, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından bilgilerin toplandığını ifade etti. “Bu bilgilerin derlenmesi, tabii denetimler, başka konular bu işlerde dahli olan kim varsa bunların sorumluluklarının olup olmadığının tespiti ve değerlendirilmesi için Cumhuriyet Savcılıklarımızda yetkileri çerçevesinde soruşturmalarını yürütmektedir.” diyen Bakan Bozdağ, bu kapsamda Diyarbakır’da 32 kişiyle ilgili adli süreç başlatıldığını, ancak bu kişilerle ilgili tutuklama ve benzeri kararların henüz çıkmadığını belirtti.

Bozdağ gözaltı işlemleri, ifadeler, diğer hususlar tamamlandığında savcılıkların gereğini takdir edeceklerinin, kendilerinin de süreçleri yakından takip edeceklerinin altını çizdi.

Kaynak