Yargıtay Birinci Ceza, İkinci Hukuk ve Üçüncü Hukuk Daireleri Başkanları Belirlendi

Yargıtay, 14 Şubat 2023 tarihinde yapılan Genel Kurul’da gerçekleştirilen Birinci Ceza Dairesi Başkanlığı ve Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı ile 15 Şubat 2023 tarihinde yapılan Genel Kurul’da gerçekleştirilen İkinci Hukuk Dairesi Başkanlığı seçim sonuçlarını resmî internet sitesinden duyurdu.

Yapılan seçimlere göre Birinci Ceza Dairesi Başkanlığına aynı Daire Üyesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Hüseyin Canan; Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığına aynı Daire Üyesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Ömer Kerkez ile İkinci Hukuk Dairesi Başkanlığına da aynı Daire Başkanı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Ömer Uğur Gençcan seçildi.

Hüseyin Canan

Yargıtay Birinci Ceza Dairesi Başkanı Hüseyin Canan Kimdir?

05.10.1962 tarihinde Yozgat’da doğmuştur. Alaca Şehit Nedim Tağaltay Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1983 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Kastamonu’da yedek subay olarak yapmıştır.

Çorum hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Canan; sırasıyla Suruç/Urfa, Aybantı/Ordu, Ilgaz/Çankırı, Seferihisar/İzmir Cumhuriyet Savcılığı, Çarşamba/Samsun, Diyarbakır, Kocaeli, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunmuştur.

16.12.2013 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Hüseyin Canan; Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 14.02.2023 tarihinde Yargıtay Birinci Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir. Fransızca bilen Canan, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak

Ömer Kerkez

Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez Kimdir?

01/07/1966 tarihinde Antakyada doğmuştur.Antakya Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1988 yılında mezun olduktan sonra askerliğini Trabzonda yapmıştır.

Hatay hakim/savcı adayı olarak mesleğe başlamış;sırasıyla Elbistan,Kozluk,Erzin Cumhuriyet savcılığı, Adalet Bakanlığında Tetkik Hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Genel Müdürlük ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

05/07/2017 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiş olup Üçüncü Hukuk Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken 14.02.2023 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca yapılan seçim sonucunda Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığına seçilmiştir.

Kaynak

Ömer Uğur Gençcan

Yargıtay İkinci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan Kimdir?

24.10.1958 tarihinde Buldan’da doğmuştur. İzmir Namık Kemal Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1979 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Devrekâni’de yedek subay olarak yapmıştır.

İzmir hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Gençcan; sırasıyla Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesi Üyeliği; Ağrı, Ayaş Hâkimliği ve Yargıtay Tetkik Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.

25.07.2005 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Ömer Uğur Gençcan, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 26.01.2015 tarihinde ilk kez, 29.01.2019 tarihinde ikinci kez Yargıtay İkinci Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçilmiş olup, 15.02.2023 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca yapılan seçim sonucunda üçüncü kez Yargıtay İkinci Hukuk Dairesi Başkanlığına seçilmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır. 

Kaynak