Hukuk Dünyasından Sıla Cinayeti Tepkisi

16 yaşındaki Sıla Şentürk’ün Giresun’da vahşi bir cinayete kurban gitmesi tüm Türkiye’yi yasa boğarken hukuk dünyası da yaşanan vahşete ses yükseltti.

#SılaŞentürk etiketiyle Twitter hesabından paylaşımda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şentürk’ü öldüren eski nişanlısı için “İnsanlıktan nasibini almamış biri” ifadesini kullanırken “Hepimizin yüreği yandı.” diyerek Şentürk ailesine başsağlığı diledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ramiz Erinç Sağkan da Şentürk’ün öldürülmesiyle ilgili öfkesini “katilinden “nişanlısı” diye bahsedilen ülkemizde, henüz 16 yaşında bir kız çocuğu katledildi.” sözleriyle ifade etti. Sağkan, attığı tivitte Medeni Kanunu’nun kabulünün 96. yıl dönümü arifesinde böylesi bir cinayetin işlenmesine dikkat çekti.

Bir çiçek daha soldu

Ankara Barosu Gençlik Merkezi ve Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi, ortaklaşa yaptıkları basın açıklamasında Sıla Şentürk’ün katilinin en ağır cezayı alması için gerekli hukuki desteği sağlayacaklarını ve davanın takipçisi olacaklarını vurguladı. “Ölüm tehdidi altında olan bir çocuğu koruyamayan, gerekli önlemleri almayan, yasaları uygulamayan, ihmali bulunan herkesin sorumluluğu bulunmaktadır.” ifadelerine yer verilen açıklamada, “sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir.” dendi.

Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel, “bir çocuk daha öldü, sesini duyuramadan” ifadesini kullandığı tivitinde “16 yaşındaki Sıla’ların yeri okullardır, topraklar değil” mesajını verdi.

İstanbul 2 Nolu Barosu da “Artık Yeter!” diyerek tepki gösterdiği Şentürk cinayetine dair yaptığı paylaşımda “Bu cinayette sorumluluğu olan herkes, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.” çağrısında bulunarak hukuki sürecin takipçisi olacaklarının altını çizdi.

İstanbul 2 Nolu Barosu Başkanı Yasin Şamlı, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Sıla Şentürk ve Edanur Candan cinayetlerini gündeme getirerek bu cinayetlerden toplumda yaşayan herkesin sorumlu olduğu vurgusunda bulundu. Şamlı, Avukat Jacques Verges’in “Her suç topluma sorulmuş bir sorudur.” sözünü alıntılayarak toplumda yaşayan herkesin bu sorunun cevabını araması gerektiğini belirtti.