Hukuk Gündemi 2021/17

İnternet medyası ve sosyal ağlarda 26 Nisan – 2 Mayıs haftası hukuk alanındaki gelişmelerle gündemin nabzını tuttuk. Geride bıraktığımız haftanın sıcak gelişmesi İnsan Hakları Eylem Planıyla ilgili açıklanan takvim oldu.

#26Nisan Pazartesi

11 üyesinin 7 Haziran’da görev süresinin dolacağı Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyeliğine  Yargıtay kontenjanından 51, Danıştay kontenjanından 10, avukat kontenjanından 43, öğretim üyesi kontenjanından 14 olmak üzere toplam 118 aday adayı başvurdu.

#27Nisan Salı

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Kovid 19 salgını dolayısıyla 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek tam kapanma sebebiyle acil duruşmalar haricinde keşif ve müzakerelerin ertelenmesini; UYAP imkanlarının kullanılmasını önerdiği Tam Kapanma Tedbirleri başlıklı bir duyuru yayımladı.

Adalet Bakanlığı 30 Nisan 2021 – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacak olan; Hâkim ve Savcı Adaylığı mülakatları, İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı mülakatları, Bakanlığın taşra teşkilatı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sözlü sınavları, Bakanlığınmerkez ve taşra teşkilatı ile Ceza ve İnfaz Kurumları sürekli işçi ve sözleşmeli personel alımına ilişkin boy-kilo ölçümü, uygulamalı ve/veya sözlü sınavlarının ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, düzenlenen ruhsat töreninde “Bizim ülkemiz gibi 2 bin yıllık tarihe ve onurlu savaş ilkelerine sahip bir ülkeye kimse soykırım ifadesini kullanamaz. Sözde soykırım ifadesinin hiçbir hukuki dayanağı ve değeri yoktur. Ülkemizde de Ermeni soykırımı vardır diyenlerin cezalandırılabilmeleri için derhal TBMM’de kanuni düzenleme yapılmalıdır.” çağrısında bulundu.

#29Nisan Perşembe

Ankara Barosu, İçişleri Bakanlığı’nın 30 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasını kapsayan tam kapanma döneminde içki satışını yasaklayan kararına karşılık acilen yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’a başvurdu.

#30Nisan Cuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2 Mart’ta duyurulan İnsan Hakları Eylem Planı (2021-2023) ile ilgili genelde Resmî Gazete’de yayımlandı.

Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile netlik kazanan İnsan Hakları Eylem Planı Uygulama Takvimi Adalet Bakanlığı internet sitesinde Türkçe ve İngilizce olarak paylaşıldı.

Adalet Bakanlığı, tam kapanma döneminde avukat stajyerlerinin 30 Nisan 2021 tarihinden 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izinli ve bu sürenin stajdan sayılacağını duyurdu.

Bursa Barosu, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan 2021 günkü konuşmasında 1915 Ermeni olaylarıyla ilgili “soykırım” sözünü kullanmasıyla ilgili “ABD Başkanı Joe Biden’in Türkiye’yi  ‘soykırım’la itham etmesi, sorumsuzluk olduğu kadar, hukuki karşılıktan da yoksundur.” açıklamasında bulundu. 

#1Mayıs Cumartesi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi‘ne Hukuk Fakültesi kurulmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmî Gazete’de yayımlandı.

İzmir Barosu, 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasını kapsayan tam kapanma sürecinde getirilen içki satışı yasağını Yargıya taşıdı.

#2Mayıs Pazar

İçişleri Bakanlığının Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi ekinde yer alan MUAF YERLER VE KISILER listesinin 33. ve 34. maddeleri uyarınca, “Yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla, avukatların ve avukat stajyerlerinin; sokağa çıkma kısıtlaması süresince bulundukları şehir içinde ve zorunlu hallerde bürolarına, vekili bulundukları iş yerlerine, adliyelere, kolluk birimlerine, resmi kurumlara, noterliklere gitmeleri herhangi bir kısıtlamaya tabii değildir.” denmiş ve bu muafiyet kapsamında avukat yanında çalışan katip ve sekreterlerin e-devlet üzerinden “Görev Belgesini” doldurmak suretiyle izin belgelerini alabilmeleri için sistemde düzenleme yapıldı.