Hukuk Gündemi 2021/41

Hukuk dünyası 11-17 Ekim haftasında Yargıtay‘ın Kadir Şeker kararını, Hamit Kocabey‘in Hâkimler ve Savcılar Kurulu‘ndan (HSK) istifası ve İstanbul Barosu’nun başkanlık seçimini konuştu. Geride bıraktığımız hafta Ankara 2 No’lu Barosu da Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) kuruluş işlemleri için yetki aldı.

41. haftanın hukuk gündemi listemizin öne çıkan başlıkları şu şekilde:

#11Ekim Pazartesi

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ceza ve İnfaz Kurumları X. Yıllık Değerlendirme Toplantısı’na katılan Adalet Bakanı Gül: Meslek edindirme, topluma kazandırma yolunda çok önemli çalışmalar sürdürüyoruz. Esas itibarıyla asıl olan da cezasını çektikten sonra topluma başarılı bir birey olarak bu kişilerin kazandırılmasıdır.

Adalet Bakanlığı 100’ü avukatlık mesleğinden olmak üzere 900 adli yargı hakim savcı adayı ile 100 idari yargı hakim adayı alımı için ilana çıktı.

#12Ekim Salı

Adalet Bakanlığı, ceza infaz kurumlarındaki örgün ve yaygın eğitim faaliyetleri kapsamında son 3 yılda 10 bin 929 tutuklu ve hükümlünün okuma yazma öğrendiğini, 45 bin 178’inin eğitim öğretim hayatının devam ettiğini ve ceza infaz kurumlarında bulunan kütüphaneler ve halk kütüphanelerinden yararlanan hükümle ve tutuklular, her yıl 1 milyonun üzerinde kitapla buluştuğunu açıkladı.

#13Ekim Çarşamba

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Kadir Şeker’e verilen 12 yıl 6 ay hapis cezasının “fazla ceza tayin edildiği” gerekçesiyle bozulmasını talep etti.

#14Ekim Perşembe

Avukat Dr. Hamit Kocabey, 2017 yılında seçildiği HSK Üyeliğinden istifa etti.

Ankara Barosu, Avukatlık Kanunu’nun 35. Maddesini gerekçe göstererek sadece avukatların yapabileceği işler olarak tanımlanan işleri kanuna aykırı olarak icra eden arzuhalciler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmaları için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Türkiye’de Cezai Konularda Uluslararası Adli İş Birliğinin Geliştirilmesi Projesi’nin açılışına katılan Adalet Bakanı Gül: Reform irademiz her şeyin üstündedir, her şeyden daha güçlüdür. Adalet duygumuz ve hukuka bağlılığımız hepsinden kuvvetlidir. Ülkemizin hukuk sistemini insanımıza yakışır şekilde çağın ilerisine taşıma hususunda kararlılığımızı sürdüreceğiz. 

#15Ekim Cuma

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Elektronik İmza Kanununun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikteki değişikliği 31629 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı.

İki dönem yürüttüğü Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyeliğinden istifa eden Hamit Kocabey: TBMM tarafından seçilmiş olduğum HSK üyeliği görevimden Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ile yaptığımız istişare sonucu istifa etmiş bulunmaktayım.

Eskişehir Barosu, Eskişehir Kent Konseyi ve Daha İyi Yargı Derneği tarafından A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu Konferansı gerçekleştirildi. Daha İyi Yargı Derneği, konferanstaki reform önerilerini paylaştı.

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Şirketler ve Sigorta Hukuku Sempozyumunu çevrim içi olarak gerçekleştirdi.

#16Ekim Cumartesi

Türkiye Barolar Birliği, Ankara 2 No’lu Barosuna kuruluş işlemlerini yapma yetkisi verdi.

#17Ekim Pazar

16-17 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulunda Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Av. Mehmet Durakoğlu, üçüncü kez İstanbul Barosu Başkanlığına seçildi.