Hukuk Gündemi 2022/1

2022’nin geride kalan ilk haftası 03-09 Ocak aralığında hukuk dünyasında yaşanan gelişmeleri özetlediğimiz Hukuk Gündemi listemiz yayında.

#3Ocak Pazartesi

Adalet Bakanlığının Yargı Reformu Strateji Belgesinin alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin yaygınlaştırılması amacıyla etkinliğini ve kapsamını artırdığı uzlaştırma müessesiyle 2021 yılında uzlaşma müzakereleri tamamlanan 268 bin 789 dosyadan 226 bin 319’unda taraflar anlaştı; yıl boyunca uzlaştırma müessesinin başarı oranı yüzde 84’e ulaştı.

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi, Eskişehir Tabip Odası tarafından Merkezi Hekim Randevu Sistemindeki randevu aralığının beş dakikaya düşürülmesine karşı açılan davada yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Antalya Barosu Başkanı Hüseyin Geçilmez2022 başlamadan biz ücret tarifesinin altında ezildik. Düşük oranlı tarifeyle, SGK ve BAĞ-KUR primleriyle ilgili acil düzenleme bekliyoruz. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğini söyleyen yetkililerin avukatları nasıl enflasyona ezdirdiklerini söylemekten çekinmeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

İstanbul 2 Nolu Barosu, çevrim içi olarak Çocuk Hakları Eğitimi düzenledi.

Ankara Barosu Sosyal Dayanışma Hattı, 70 yaş üstü avukatlar ve engelli avukatlar ile Ankara dışından gelecek engelli avukatlara hizmet verecek şekilde güncellendi.

İzmir Barosu, CMK ücret tarifesi ve avukatlık asgari ücret tarifesindeki artış oranının güncellenerek, ücretlerin asgari ücret zam oranı miktarında yeniden belirlenmesi talebiyle Adalet Bakanlığına dilekçe gönderdi.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu 2022 yılı baro aidatının 680 TL olarak güncellendiğini duyurdu.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Doğru Bilinenen Yanlışlarla ilgili bilgilendirmede bulundu.

#4Ocak Salı

Adalet Bakanlığı, 2021 yılında arabulucular marifetiyle 553 bin 625 dosyada tarafların el sıkışarak anlaştığını; böylece en az iki tarafı bulunan hukuk uyuşmazlıklarında 1 milyon 107 bin 250 kişinin arabuluculukla uzlaştığını ve arabuluculukta 2021 yılında başarı oranının yüzde 70 olduğunu açıkladı.    

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, 04.01.2022 tarihi itibarıyla ceza infaz kurumunda bulunan hükümlü ve tutuklulardan 1. doz aşı yaptıranların oranının %95, 2. doz aşı yaptıranların oranının %87 olduğunu açıkladı.

Ankara Barosu, 12. Uluslararası Hukuk Kurultayının Göç ve Mülteci ana başlığıyla 26-29 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenleneceğini duyurdu.

KVKK, Veri Sorumluları Siciline Kayıt hakkında hatırlatmalarda bulundu.

#5Ocak Çarşamba

Adalet Bakanlığı, 7/24 anlayışıyla adalet hizmeti veren İstanbul Havalimanı Adliyesi’nde bugüne kadar 14 bin 820 adli işlem yapıldığını, havalimanı adliye uygulamasının 2022’de yaygınlaştırılacağını duyurdu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), TBMM tarafından 2010 yılında AYM üyeliğine seçilen Celal Mümtaz Akıncı’nın yaş haddinden 31 Ocak 2022 tarihinde emekliye ayrılmasıyla boşalacak koltuk için aday olan 32 baro başkanının listesini yayımladı. TBB Başkanlık Divanı tarafından 15 Ocak’ta yapılacak seçimde belirlenecek üç adaydan biri, TBMM’de yapılacak oylamada AYM üyeliğine seçilecek.

Ankara Barosu Pati Yardım Hattı kuruldu.

#6Ocak Perşembe

Yargıtay Başkanlığında düzenlenen 2021 yılı değerlendirme toplantısında konuşan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca: 2020 yılının sonunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda devreden dosya sayısı 203 bin 632 iken, 2021 yılı sonunda 97 bin 8 olmuştur. Ceza dosyalarında birikmiş iş yükü yarı oranında azalmıştır. Bir yandan üye ve tetkik hakimi sayısı kademeli olarak azalırken, arşivdeki dosya sayımız da azalmaktadır. Dosya sayısını azaltarak tasarruf ettiğimiz zamanı, adli kalitenin yükseltilmesine ayıracağız. Bu şekilde yargı hizmetinin etkinliğini ve kalitesini artırarak, halkımızın yargıya duyduğu güveni daha üst seviyelere getireceğiz.

Adalet Bakanlığı, yakalama veya zorla getirme kararlarının mesai saatleri dışında infaz edilmesinden kaynaklanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için “İHEP’te yer alan Uygulamadan Kaynaklı Aksaklıklar Nedeniyle Kişi Özgürlüğünün Kısıtlanmasının Önlenmesi hedefi kapsamında sadece ifadesi alınmak üzere verilen bir yakalama kararı kapsamında mesai saatleri dışında yakalanan kişiye, makul bir sürede adli makamlara başvurmayı taahhüt etmesi şartıyla Cumhuriyet Savcısının emri doğrultusunda serbest bırakılması imkanı getirildiğini; hayata geçirilen bu reformla yürürlüğe girdiği 14 Temmuz 2021’den bu yana 17 bin 831 vatandaş taahhüt vererek serbest bırakıldığını duyurdu.

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu (BEDK) tarafından düzenlenen Bilgi Edinme Hakkı Ulusal Sempozyumunun açılışında konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Milletimiz hukukun asıl sahibidir, insanımız bu hakkın yegane sahibidir ve bunun birileri tarafından kendisine bahşedilmesine ihtiyacı yoktur.

İstanbul Barosundan elektronik imzalı alınabilen evrak sayısı sekize yükseldi.

İzmir Barosu, “2020 ve 2021 Yıllarında Çocukların Maruz Kaldığı Cinsel Dokunulmazlığa İlişkin Suç Verilerine Dair Rapor“u yayımladı.

Belçika’da kabul edilen yasayla birlikte çalışanlara mesai saatleri dışında bağlantıyı kesme hakkı tanındı. Memurlara mesai saatleri dışında telefonlara ve mesajlara cevap vermeme hakkı tanıyan yeni düzenlemeyle ilgili Kamu Hizmeti Bakanı Petra De Sutter “aşırı iş stresi ve tükenmişlik” ile mücadeleye yardımcı olacağı değerlendirmesinde bulundu.

#7Ocak Cuma

Adalet Bakanlığı seri muhakeme usulü kapsamında 2021’de Cumhuriyet Başsavcılıklarınca 56 bin 267 dosyayla ilgili talepname düzenlendiği; böylece uygulamanın başladığı 1 Ocak 2020’den itibaren 134 bin 488 dosyada seri muhakeme usulüne göre karar verildiği; seri muhakeme ve basit yargılama usulüyle 2021’de toplam 274 bin 727 dosya kısa sürede sonuçlanırken, uygulamaların başladığı günden bu yana toplam 415 bin 571 dosyanın karara bağlandığı bilgisini paylaştı.

3’üncü Mehmet Akif İnan Ödül Törenine katılan Adalet Bakanı GülYeni ve sivil bir anayasa milletimizin önünde duran bir ödevdir. Bugün hep birlikte memuruyla işçisiyle, genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle Türkiye’de 84 milyon bütün vatandaşımızın, doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle ‘Evet bu benim anayasam, bu benim hakkımı koruyor, geliştiriyor, teminat altına alıyor’ diye savunacağı toplumsal sözleşmeyi hepimizin ihtiyacı vardır. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarına, bütün siyasi partilere çok önemli bir görev düşmektedir.” açıklamasında bulundu.

Hatay Barosunu ziyaret eden TBB Başkanı R. Erinç Sağkan: Hayaliniz eğer avukatlıksa, o hayalinizi başka kaygılarla terk etmeyin. Hayalinizdeki meslek avukatlıksa, o cübbenin önüne düğmeyi diktirmediğiniz sürece, bu dünyanın en onurlu ve güzel mesleğidir.

Ankara Barosu, 7 Ocak’ta yaptığı yönetim kurulu toplantısında TBB tarafından verilen staj kredisinin 1 Ocak 2022’den önce staj kredisine başvuran stajyerler için de 1.050 TL olarak düzenlenmesi için TBB’ye talepte bulunulması kararlaştırıldı.

#8Ocak Cumartesi

Adalet Bakanlığı, Türkiye genelinde 1 Ocak 2021 – 15 Kasım 2021 tarihleri arasında incelenen veriler sonucunda soruşturma ve kovuşturmalarda hedef sürelere uyulma oranının İdari Yargı Mahkemelerinde yüzde 88,38, ceza mahkemelerinde yüzde 86,86, hukuk mahkemelerinde yüzde 85,65, Cumhuriyet başsavcılıklarında yüzde 84,01; tüm yargılama türlerindeyse ortalama yüzde 86 olarak gerçekleştiğini duyurdu.

#9Ocak Pazar

Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı, 7-9 Ocak tarihlerinde Afyonkarahisar’da Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca başkanlığında gerçekleştirildi. 

Türk Parlamenterler Birliği’nce düzenlenen programda Hukukun Üstünlüğü ve Yargı Reformu başlıklı konferans veren Adalet Bakanı Gül: Bir kişi akşam başını yastığa koyduğunda, sabah kalktığında daha iyi işleyen hukukla uyanacağı, kendisini tehdit eden bir norm, eylem ya da işlemle karşılaşmayacağına inanmalıdır. Bir şekilde ‘sana şu kadar hukuk veriyorum, adalet veriyorum’ diyerek değil, adaleti vatandaşın kendisi hissediyorsa, yaşıyorsa işte orada hukuk devleti vardır, adalet vardır.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından ceza infaz kurumlarından sorumlu Cumhuriyet Savcıları için düzenlenen “İyi Hal Değerlendirme Sistemi” meslek içi eğitim programı açılışında konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Serdar Sezer: İnfazın temel amacına yönelik planlanan ve yürütülen iyileştirme programlarını ve bu çalışmalarının verimliliğini önemsiyoruz. Ceza infaz kurumlarının denetiminden sorumlu Cumhuriyet başsavcıları ve Cumhuriyet savcıları olarak yeni dönemde sizlerden daha fazla destek bekliyoruz.