Onur Ödülü 2017 Prof. Dr. Turhan Esener’in!

Türkiye Hukuk, ikinci yılında Türkiye’de hukuk alanına yön veren isimlere ödül vermeye devam ediyor. Bu yıl ilk defa verilen “Onur Ödülü”nün ismi de açılan anket sonucu Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil Onur Ödülü olarak belirlendi.

27 Mayıs 1960’tan sonra zalimlere cesurca direnen soylu bir kahraman, Türkiye’nin yetiştirdiği çok kıymetli bir âlim ve hukuk dünyasının iftihar vesilesi Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in adını taşıyan Onur Ödülünü bu yıl yine kendisi gibi hukuk alanında kıymetli çalışmalara imza atan Sayın Prof. Dr. Turhan Esener’e vermekten büyük mutluluk duyarız.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden başarıyla mezun olan Prof. Dr. Turhan Esener, doktorasını İsviçre’deki Cenevre Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlamış, aynı üniversitenin “des Arts” ödülüne de layık görülmüştür.

Doçentlik ve Profesörlük unvanlarını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk kürsülerinde alan Prof. Dr. Turhan Esener Münih ve Freiburg Hukuk Fakülteleri, Strasbourg Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile New York American Arbitration Association’da önemli çalışmalara imza attı.

Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi, Marmara Hukuk Fakültesi, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesinde de derslere girerek Türkiye’de değerli hukukçuların yetişmesine büyük katkı sağlayan Prof. Dr. Turhan Esener, Uluslararası Kişi Halleri Komisyonu Türk Milli Seksiyonu Başkanlığı,  TC 36. Hükümeti ile 44. Hükümetinde Çalışma Bakanı olarak önemli görevler üstlendi.