TBMM 24. Dönem Hukukçu Milletvekilleri – İnfografik

Türkiye, 7 Haziran 2015 tarihindeki genel seçimlere odaklanırken TBMM de kısa bir süre önce tatile girerek 24. Dönemini sonlandırmış oldu.

Türkiye’nin hukuk platformu turkiyehukuk.org olarak TBMM’nin 24. Dönem milletvekillerini mercek altına aldık ve 550 milletvekili arasında Hukuk Fakültesi mezunu olanların sayısını belirledik.

TBMM’nin resmi internet sitesindeki 24. Dönem Milletvekilleri Arama Formu‘nun kaynak olarak kullanıldığı çalışmada, 550 Milletvekilinden 122’sinin Hukuk Fakültesi mezunu olduğu görülüyor.

Sadece 15’inin kadın olduğu 122 Hukukçu milletvekilinin meslek bilgilerine bakıldığında avukatların ön plana çıktığı görülüyor. Buna göre hukukçu milletvekilelrinden 97’si avukatken 7’si savcı ve 2’si yargıç.

Yapılan araştırmada 122 hukukçu milletvekilinin hangi partilere mensup olduğu bilgisine bakıldığında dengeli bir dağılımın olmadığı görülüyor. Anadolu Partisi, Merkez Parti ve Milad Partisi sadece 1’er hukukçu milletvekiline sahipken bu sayı en fazla 72 milletvekiliyle Adalet ve Kalkınma Partisi‘ne ait. AK Parti’yi 31 hukukçu milletvekiliyle CHP takip ederken 9 milletvekiliyle HDP ve 4 milletvekiliyle MHP listenin devamında yer alıyor. 3 hukukçu milletvekili de 24. Dönemde Genel Kurulun bağımsız sıralarında oturuyordu.

24. Dönem TBMM’de en fazla hukukçu milletvekiliyle temsil edilen il ise İstanbul oldu. Onu 8 milletvekiliyle Ankara, 7’şer milletvekiliyle Bursa ve Konya, 6 milletvekiliyle İzmir, 4 milletvekiliyle Hatay, 3’er milletvekiliyle de Adana, Denizli, Kırıkkale ve Van illeri takip etti.

Geri sayımın hızla devam ettiği 7 Haziran 2015 tarihindeki genel seçimler sonrası TBMM Genel Kurul koltuklarını dolduracak 25. Dönem milletvekilleri için de benzer bir çalışma yapacak; hukukçu milletvekilleri açısından 24. Dönem ve 25. Dönem’i karşılaştıracağız.

24. dönem hukukçu milletvekilleri