Tunç: AİHM, Yetkisini Aşarak Ülkelerin Millî Yargılarına Müdahale Ediyor

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) eğitim merkezinde göreve yeni başlayan infaz koruma memurlarının yemin törenine katılan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gazetecilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Yüksel Yalçınkaya kararını hatırlatması üzerine şu açıklamalarda bulundu:

“Kararın 6’ya karşı 11 oyla çıkması onların da görüş birliği içinde olmadığını gösteriyor. Özellikle sadece o dosya bakımından verilen bir karar olduğunu düşünüyoruz. Çünkü her dosyanın kendi özelliği farklıdır. Her yargılanan kişinin, özellikle toplanan deliller bakımından ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. Ceza hukukunda bu böyledir. Dolayısıyla bir emsal karar teşkil etmeyeceğini düşünüyoruz. İncelememiz devam ediyor.”


Söz konusu kararın ByLock’a ilişkin yargı uygulamaları ve içtihatlar dikkate alınmadan verildiğinin altını çizen Bakan Tunç, AİHM’in, yetkisini aşarak ülkelerin millî yargılarına müdahale ettiği eleştirisinde bulundu.

Altın Portakal’da Terör Örgütünün Propagandasına Kesinlikle Müsaade Edilemez

Kültür Bakanlığının Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmesiyle ilgili “Kültür Bakanımızın vermiş olduğu karar, çok değerli bir karar.” değerlendirmesinde bulunan Tunç, terör konusunda milletçe kararlı olunması ve bu kararlılıktan hiçbir zaman taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı. Tunç, “Özellikle Özellikle Altın Portakal Film Festivali gibi geleneksel hale gelmiş bir festivalde terör örgütünün propagandasının yapılmasına kesinlikle müsaade edilemez.” diyerek Kültür Bakanlığının aldığı kararı doğru bulduklarını ifade etti.

Kaynak