Tunç: Hâkimlik, Savcılık Atanılarak Değil, Adanılarak Yapılacak Meslekler

Türkiye Adalet Akademisinin Yargıtay’da düzenlenen Eğitim Dönemi Açılış Töreni’nde konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, adaletin hayatla kucaklaşmasının hâkimler ve savcıların eliyle mümkün olduğunu dile getirerek “Sizler, adaleti hakkıyla yerine getirirseniz devletin bekasını da korumuş olursunuz. Adaleti hakkıyla yaşatırsanız insanımızı da yaşatmış olursunuz.” ifadelerini kullandı.


Hâkim ve savcıların eğitiminin önemine dikkat çeken Bakan Tunç, “En iyi reform, iyi uygulamadır.” vurgusunda bulunarak “En kötü mevzuat, iyi uygulayıcının elinde iyi mevzuat, en iyi mevzuat, kötü uygulayıcının elinde de kötü mevzuata dönüşüyor. Bu kapsamda yargı sisteminin üstüne kurulu olduğu hakim ve savcıların eğitiminin de üzerinde bilhassa duruyoruz.” dedi.

FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimini de hatırlatan Tunç, “Fikrinizi, vicdanınızı, aklınızı başkasına emanet edip, adeta uzaktan kumandayla kontrol edilen bir robota kendinizi dönüştürmeyeceğinize zaten yürekten inanıyoruz.” vurgusunda bulundu. Yılmaz Tunç, “Aklınızı, vicdanınızı hür ve temiz tutun” diyerek seslendiği hâkim ve savcı adaylarına hukukun üstünlüğünü, temel insan hak ve özgürlüklerini, milletin önceliklerini kendilerine kılavuz edinmeleri çağrısında bulundu. Çıktıkları yolda kararlılıkla ilerleyip, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını her zaman koruyarak fedakârca çalışmaları durumunda milletin bunu göreceğini söyleyen Adalet Bakanı Tunç, “Hâkimlik, savcılığın atanılarak değil, adanılarak yapılacak bir meslek olduğunu en iyi sizler biliyorsunuz.” dedi.

Kaynak